Erkek Japon bıldırcınları ses özelliklerine yaşın etkisi
The effect of age on male Japanese quail advertisement call properties
  1. Tez No: 277045
  2. Yazar: ARZU KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Hayvanlar arasındaki sesli iletişim, genel olarak kalıtsal bir özelliktir. Fakat çeşitli faktörlerin etkisiyle zamanla değişime uğramaktadır. Bu sebeple başlangıçta çıkan ham sesler, yetişkin şekline zaman içerisinde ulaşabilmektedir.Bu çalışmada, erkek japon bıldırcınları (Coturnix coturnix japonica) ses özelliklerine yaşın etkisi incelenmiştir. 20 adet erkek japon bıldırcının, cinsi olgunluğa gelmelerini takiben 6 ay boyunca takip edilmiş 1464 adet çağrı sesi incelenmiştir. Sesin, altı süre ile alakalı (1. hece, 2. hece, 3. hece, 1. ve 2. heceler arası boşluk, 2. ve 3. heceler arası boşluk ve damping süreleri) ve üç frekansla alakalı özelliği (1., 2. ve 3. hece frekansları) özelliği incelenmiştir.Hece ve damping uzunlukları ilk dört haftalık sürede düşüş göstermiş, sonraki haftalarda ise sabitlenme eğiliminde olduğu görülmüştür. Cinsi olgunluktan sonra geçen süre içerisinde 1. boşluk uzunluğu düşüş gösterirken, 2. boşluk uzunluğu yükselmiştir. Sesin frekansla alakalı özellikleri ise zamanla düşüş göstermiştir. Çalışmada 1. ve 2. hece uzunlukları ile hece frekansları için bulunan tekrarlama dereceleri, 3. hece ve heceler arası boşluklar için bulunan tekrarlama derecelerinden daha düşük çıkmıştır. Çalışmadaki en yüksek tekrarlama derecesi ikinci hece boşluğunda, en düşük tekrarlama derecesi damping kısmında tespit edilmiştir. Diğer taraftan frekansla alakalı özellikler bireylerarası düşük varyasyon gösterirken, süre ile alakalı özellikler yüksek varyasyon göstermiştir.Frekansla alakalı özelliklerin bireylerarası düşük varyasyon göstermesi daha sabit çağrı özellikleri olarak tanımlanabileceğine işaret etmiştir. Buda bu ses özellikleri üzerinde etkili iletişim ya da tür tanımlama için istikrarlı bir seçim geçmişini yansıtabilir. Süre ile alakalı özelliklerde ise bireylerarası varyasyon spektral özelliklere göre daha yüksek bulunmuştur. Bu da süre ile alakalı özelliklerin bireysel tanımlamada kullanılma potansiyeline sahip olduğunu ve bu özelliklerin eş seçiminde kullanılan bilgiyi taşıyor olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Although it is a genetic feature, various factors could change the acoustic features of the advertisement calls throughout the life of the animals. Because of that initial voices could reach to their adult form after a while.In this study, the effect of age on advertisement calls of the male Japanese quails (Coturnix coturnix japonica) was examined. Advertisement calls of 20 male Japanese quails were recorded after they reach to sexual maturity. The recording period was lasted up to 6 months and 1464 calls were analyzed. Six temporal (the duration of the 1st, 2nd, 3rd syllable and the damping part and the length of the intervals between syllables), and three spectral (the frequencies of the 1st, 2nd and 3rd syllables) properties of the calls were measured.The length of the syllables and damping decreased up to the first 4 weeks and stabilized after that. The length of 1st interval decreased and the 2nd interval increased during the study. The spectral properties of the calls decreased with the time. Repeatability of the 1st and 2nd syllables and frequencies of the syllables were lower than those of 3rd syllable and the length of the intervals. The highest repeatability was calculated for the 2nd interval and the lowest one for the damping part. On the other hand, spectral properties showed lower variability while temporal properties higher variability.These results point out that the spectral properties have lover variation and can be described as stable call properties, which could be as a result of stabilizing selection on spectral call properties for species recognition and effective communication. Among individual variation in temporal properties were estimated higher than that in spectral properties. This result could additionally indicate that temporal properties could be used as individual identity, which includes the information used in sexual selection.