İletişim meslek lisesi son sınıf öğrencilerinin empatik iletişim beceri düzeylerine ilişkin bir araştırma
A research on the levels of emphatic contact skills in the last class students in the contact vocational high school
- Tez No: 277073
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİREL GÖLÖNÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
İletişim meslek liseleri öğrencilerini hem mesleğe hem de yüksek öğrenime hazırlayan eğitim kurumlarıdır. Bu liseler basın yayın, gazetecilik, halkla ilişkiler, reklamcılık, radyo televizyon alanlarında çalışabilecek nitelikli insan gücünü yetiştirmektedir.Ankara ilinde üç iletişim meslek lisesinde dokuzuncu, onuncu, onbirinci ve onikinci sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin iletişim beceri düzeylerinin sosyo-demografik değişkenler açısından incelenmesi çalışmanın temel amacını oluşturmuştur.Araştırma evrenini, 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılı güz döneminde Ankara İl merkezinde bulunan üç iletişim meslek lisesinde, dokuzuncu, onuncu, onbirinci ve onikinci sınıflarda öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada örnekleme gidilmemiş, araştırmayı kabul eden katılımcılar ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerini 450 öğrencinin verileri oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak 7 sorudan oluşan kişisel bilgi formu ve 45 sorudan oluşan iletişim beceri envanteri ölçeğinden oluşan soru formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi, SPSS 11,5 (Statistical Packages for Social Sciences) programı kullanılarak yapılmıştır.Varsayımların testi, verilerin parametrik test varsayımlarını sağlaması nedeni ile iki grup karşılaştırmalarında bağımsız iki grup ortalama karşılaştırma t ? testi, ikiden fazla grup ortalaması karşılaştırmalarında ise tek yönlü varyans analiz testi ile gerçekleştirilmiştir. Hipotezlerin testinde önemlilik düzeyi, alfa yanılma düzeyi olarak 0,05 kullanılmıştır. Araştırma sonucunda cinsiyetlere göre iletişim beceri puan ortalamaları arasındaki farklılık toplamda ve 3 alt boyutta % 5 önem seviyesinde bağımsız gruplarda t- testi ile sınandığında anlamlı bulunmuş ve ilgili Ho hipotezi red edilmiştir (p< 0,05).
Özet (Çeviri)
The contact vocational high schools are the training institutions that prepare the students for both higher education and profession. These high schools have been trained qualified people who are able to work in the areas of media, journalism, public relations, advertising, radio and television.The main aim of this study is to examine communication skills in studying levels of socio-demographic variables in terms constitute of three communication ninth, tenth, eleventh and twelfth grade students in the vocational high schools in Ankara.In the research universe, the fall semester of 2009-2010 academic years in three communication centres in the province of Ankara in vocational high schools, ninth, tenth, eleventh and twelfth grade students who comprise the study. Sampling is not to study, research, accepted the survey was conducted with the participants. Research data, the data of 450 students constituted. As a means of data collection, consisting of 7 questions and 45 questions consisting of personal information form scales consisting of communication skills inventory questionnaire was used. Analysis of the data obtained, was carried out using SPSS (Statistical Packages for Social Sciences) 11.5 program.Assumption of the test data to provide parametric test assumptions because of two independent two-group comparisons t-test comparison group average, more than twice the average for the group comparisons were performed with only a one-way analysis of variance test. Level of importance of hypothesis testing, alpha error level of 0.05 was used as.