İdarenin sorumluluğunun anayasal temelleri
Constitutional basis of the responsibility of the administration
  1. Tez No: 277076
  2. Yazar: ORHAN ÇILDIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmamızda, idarenin, yaptığı işlem ve eylemleri sebebiyle bireylere karşı sorumluluğunun tarihsel gelişimi ve sorumluluk sebepleri de göz önünde bulundurulmak suretiyle, idarenin sorumluluğunun pozitif hukuk alanındaki temelleri, özellikle de anayasal düzenlemeler dikkate alınarak kamu gücünün sorumluluğunun anayasal sınırlarını ortaya koymak amaçlanmıştır.Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde, idarenin sorumluluğunun tarihsel süreci, genel olarak kusur sorumluluğu ve kusursuz sorumluluk ilkesi incelenmiştir.İkinci bölümde, idarenin sorumluluğunun pozitif hukuk alanındaki düzenlemeleri ele alınmıştır.İdarenin sorumluluğun dayanağı konusunda çeşitli görüşler ortaya atılmıştır. İdarenin sorumluluğunun dayanağı olarak ?hukuk devleti?, ?kamu yükümleri karşısında eşitlik?, ?imkan ve fırsat eşitliği? gibi ilkeler öne sürülmüştür. İdarenin sorumluluğunun dayanağı konusunda öğretide bir görüş birliğinin olmadığı, bu husustaki tartışmaların devam ettiği sonucuna varılmıştır.Anahtar Sözcükler1. İdare2. Zarar3. Sorumluluk4. Anayasa5. Kusur
Özet (Çeviri)
The purpose of our study is to determine the constitutional limits of the responsibility of the public power by taking into consideration historical development of the responsibility of the administration towards individuals concerning its actions and practices as well as the reasons of this responsibility and by considering the basis of the responsibility of the administration within the domain of positive law and particularly the constitutional regulations.The study is formed of two parties. In the first part of the thesis, historical development of the responsibility of the administration, defect liability in general and absolute liability principals are examined.In the second part, regulations concerning the responsibility of the administration under the positive law are discussed.Various opinions regarding the basis of the responsibility of the administration are expressed. As the basis of the responsibility of the administration, principals like ?state of law?, ?equality before public obligations?, ?Equal opportunity and chance? are raised. In conclusion, it has been determined that there is no accord of viewpoints within the discipline concerning the basis of the responsibility of the administrationKey words1. Administration2. Loss3. Responsibility4. Constitution5. Defect