M.Ö. II. Binyılda Kuzey Anadolu (Karadeniz Bölgesi)
North Anatolia B.C. II. Millenium (Black Sea Region)
  1. Tez No: 277080
  2. Yazar: SERKAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
?M.Ö. II. Binyılda Kuzey Anadolu (Karadeniz Bölgesi)? isimli bu tezçalışmasında, söz konusu dönemde bölgede yaşamış olan Ka?ka, Pala veTum(m)ana kavimlerinin sosyal, kültürel ve siyasi yaşamları araştırılmıştır.Ayrıca yine bu dönemde Kuzey Anadolu'da yerleşime uğramış bazı önemlihöyükler de incelenmiştir.Eskiçağ Anadolu'sunun mutlak gücü Hititler'in en önemlidüşmanlarından birisi olan Ka?kalar, yarı göçebe yaşam tarzına sahip,merkezi otoriteden yoksun bağımsız boylar halinde varlıklarını sürdüren birkavimdir. Ka?kalar, başta yazı olmak maddi bir kalıntı bırakmadıklarındandolayı Hitit vesikaları gibi ikincil ve taraflı kaynaklardan elde edilen bilgileregöre değerlendirilmişlerdir. Kısıtlı kaynaklardan elde edilen bilgilerdeKa?kalar, Hititçe'ye yakın bir dil konuşan, hayvancılık ve dokumacılıklageçinen bir kavimdir. Hititler ile tarih boyunca rekabet etmiş olan Ka?kalar,Hitit Devleti'nin çökmesinde de rol oynamışlardır.Kuzey Anadolu'da M.Ö. II. binyılda varlıkları görülen diğer halklar ise Palalar ve Tum(m)ana'lardır. Bu iki halkın Hititler açısından, Ka?kalar'a göredaha uysal oldukları söylenebilir. Pala ve Tum(m)ana halklarının kültürelaçıdan Hitit toplumu ile benzer yönleri dikkat çekici düzeydedir. Anadolu'yaaynı dönemde yerleştikleri düşünülen bu halkların aralarında bir akrabalıkdahi söz konusu olabilir.Hitit vesikalarına göre Kuzey Anadolu'da M.Ö. II. binyılda yerleşimgörmüş bazı önemli kentler bulunmaktadır. Fırtına tanrısının büyük kültmerkezi Nerik, Ka?tama, Zalpa, Hakmi?, İ?tahara bu yerleşim alanlarının önplana çıkanlarıdır. Ancak bu kentlerin yerleri bugün kesin olarak tespit edilmişdeğildir. Bu nedenle bölgede bulunan Oymaağaç, İkiztepe, Sivri Tepe,Horoztepe v.b. höyüklerde yapılacak çalışmalar söz konusu kentlerin yerlerinin tespit edilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis named ?North Anatolia in B.C. II Millenium (Black SeaRegion)?, the social, cultural and political lives of the tribes of Ka?ka, Palaand Tum(m)ana who lived in the area in the period named have beeninvestigated. Some major mounds in which were settled in northern Anatoliahave also been investigated.Ka?kas, one of the most important enemies of the Hittites who werethe absolute power of Ancient Anatolia, were people living in a semi-nomadiclife-style without central authority and surviving as independent tribes.Ka?kas were assessed according to information gained from secondary andsided sources such as Hittite tablets because they did not leave any residualmaterials, particularly written documents. According to information gainedfrom restricted sources, Ka?kas were people speaking a language similiar tothe Hittite language and living on farming and weaving. Ka?kas who hadcompeted with the Hittites throughout history played a role in the collapse ofthe Hittite Empire.Palas and Tumm)anas were the other people who lived in nothernAnatolia in B.C II Millenium. When compared to Ka?kas, these people weremore docile for the Hittites. The cultures of Pala and Tum(m)ana people areremarkably similiar to the culture of Hittites. A relationship between thesepeople, who are thought to have settled on the area in the same period, mayeven be in question.According to the Hittite documents, there are some major cities whichwere settled in northern Anatolia in B.C II millenium. Nerik which is the majorcult center of the storm god, Ka?tama, Zalpa, Hakmi?, I?tahara are prominetones of these residential areas. But the exact locations of these cities havenot been precisely determined so far. Consequently, the studies to be carriedout on the mounds of Oymaağaç, İkiztepe, Sivri Tepe, Horoztepe etc. in thearea are critically important to determine the locations of the cities inquestion.