Hastanelerde örgütsel vatandaşlık davranışı: Bir alan araştırması
Organizational citizenship behavior at hospitals: A field research
  1. Tez No: 277084
  2. Yazar: TOLGA ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde sağlık hizmeti yöneticileri geçmişe kıyasla çok daha fazlaekonomik, sosyal ve hukuki baskıyla karşı karşıyadır. Gerek tüketicilerdegerekse hizmet sunucularında günden güne gelişen maliyet bilinci, sağlıkhizmeti yöneticilerin her gün aldıkları kararları daha zorlu hale getirmektedir.Sadece finansal yönden sağlıklı bir örgütü yönetiyor olmak, yöneticilerin busorunların tamamını çözebileceği anlamına gelmemektedir.Örgütsel vatandaşlık davranışı, bir örgütün biçimsel ödüllendirmesistemi içerisinde doğrudan karşılığı olmayan, fakat netice itibariyle örgütfonksiyonlarının daha etkili ve verimli bir biçimde yerine getirilmesineyardımcı olan, çalışanın tarafından herhangi bir zorlama olmaksızın,tamamen kendi tercihi ile sergilediği davranışlardır. Beşeri sermayeninönemini giderek artırdığı koşullar içerisinde, örgüt için herhangi bir doğrudanmaliyet kaynağı olmayan fakat sonuç olarak örgüte önemli katkılar sağlayanörgütsel vatandaşlık davranışlarının, çalışanlar tarafından düzenli ve artan birşekilde sergilenmesi, sağlık hizmeti yöneticileri için önemli bir kaynakyaratacaktır.Araştırmanın amacı, bir sağlık kuruluşunda çalışan personelin ortayakoyduğu vatandaşlık davranışının boyutlarını belirlemek ve ortaya konulan buvatandaşlık davranışını çalışanın kişisel özelliklerine göre değerlendirmektir.Araştırmada tanımlayıcı özellikler kapsamında deneklerin, cinsiyeti, medeni100durumu, yaşı, görevde çalışma süresi, mesleği, çalıştığı bölüm, hastanedeçalışma süresi, eğitim durumu ve hastanedeki görevi değerlendirilmiştir.Araştırmanın evrenini, T.C. Sağlık Bakanlığı Atatürk Göğüs Hastalıkları veGöğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan 734personel oluşturmaktadır. Araştırmanın istatistiksel analiz kısmında,çalışanların sergiledikleri örgütsel vatandaşlık davranışları belirli boyutlaraltında incelenmiş, deneklerin tanımlayıcı özellikleri ile örgütsel vatandaşlıkdavranışının ilişkisi araştırılmış ve son olarak da faktörler arası korelasyonele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, health care managers encounter much more economic, socialand juristic pressure compared to past. The cost ? consciousnessprogressing day by day at consumers as well as service providers makes thedaily decisions made by health care managers more challenging. Managingan organization which is only healthier at financial aspect does not meansthat the managers will be able to solve all of these problems.Organizational citizenship behavior is the behavior which does nottake place in an organization?s formal rewarding system but in consequencehelps organization to function effectively and efficient, and exhibited by theemployees without an enforcement and totally with their own choice. Underthe conditions where the human capital raises ever increasing it?simportance, the regular and increasing exhibition of organizational citizenshipbehaviors which is not a directly cost basis for the organization butconsequently makes important contributions to organization, by theemployees will create a considerable resource for health care managers.The purpose of the research ise to determine the dimensions ofcitizenship behaviors exhibited by employees working at an health institutionand to assess these citizenship behaviors according to personalcharacteristics of employees. In the research, the sex, marital status, age,working period at this job, occupation, the department, working period at this102hospital, education status and job at this hospital are handled withindescriptive characteristics. The reserach universe was formed by 734personnel who are working in T.R. Ministry of Health Atatürk ThoracicMedicine and Thoracic Surgery Education and Research Hospital. At thestatistical analysis part of the research, the organizational citizenshipbehaviors exhibited by the employees are examined under certaindimensions, the relationship between the organizational citizenship behaviorsand the personal characteristics of respondents is searched and finally thecorelation between factors is handled.