XVI. yüzyılın ikinci yarısındaki Osmanlı yenilgilerinin Osmanlı tarih yazarları ve eserlerindeki yansımaları
The reflections of the Ottoman defeats in the second half of the XVI th century through the Ottoman history writers and their chronicles
  1. Tez No: 277085
  2. Yazar: ZEHRA GÖRGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
XVI. yüzyılın ikinci yarısı, dünyada olduğu kadar Osmanlı Devleti'ndede pek çok değişim ve dönüşümün meydana geldiği bir dönemdir. XIV.yüzyılın ikinci ve XV. yüzyılın ilk yarısından itibaren hızla gelişen OsmanlıDevleti, XVI. yüzyılda dünya siyasetinin en mühim güçlerinden biri olarak,döneme damgasını vurmuştur. Ne var ki aynı yüzyılın ikinci yarısında mühimiktisadi, siyasi, teknolojik, toplumsal vb. değişim ve dönüşümlerin yaşanmasıOsmanlı Devleti'nde de etkisini göstermiş ve devlet, pek çok bakımdan zirve-çözülmeikilemine girmiştir. Bu ikilem döneminin iki mühim yenilgisininalındığı Malta Muhasarası ve İnebahtı Savaşı, denizler üzerinden değişmekteolan güçler dengesinin ve ?Yenilmez Türk? efsanesinin bitişinin habercisidir.Osmanlı yenilgilerinin Osmanlı tarih yazar ve eserlerindeki yansımalarınınincelendiği, iki bölümden oluşan bu çalışma, değişen dünya ve devletdüzenine rağmen tarihçilerin yenilgileri kimi zaman ısrarla ezberlenmişdoğrular üzerinden yaklaşarak, kimi zaman şahsi menfaat, devlet ideolojisi vegerçekçilik çıkmazına düşerek, kimi zaman da yapıcı bir üslupla kalemealmış olduklarını göstermeye çalışmaktadır.Anahtar Sözcükler1. Osmanlı yenilgileri2. XVI. yüzyıl3. Tarih yazıcılık4. Malta5. İnebahtı
Özet (Çeviri)
The second half of the XVIth century is a period that many alterationsand radical changes occured both in the world and in the Ottoman Empire.Starting from the second half of the XIVth century and from the first half ofthe XVth century the rapidly growing Ottoman Empire as one of the mostimportant powers of the world, affixed its own seal to the period mentionedabove. However, because of the effects of the important economic, political,technical, social etc. alterations and radical changes that had emerged in thesecond half of the same century, the Empire reached a deadlock. The Siegeof Malta and the Battle of Lepanto, as two important defeats of thecontradictory period between the Golden Age and the standstill, are themessengers of the new power balance emerging from the sea and the swansong of ?The Undefeatable Turk?. This two chaptered work that surveys thereflections of the Ottoman defeats from the Ottoman history writers and fromtheir chronicles, tries to show that in spite of the changing world and statesystem, the history writers sometimes insistently kept writing their chroniclesthrough the learned facts, sometimes under the contradictory effects of thereality or of the advantages of their own and the empire and sometimes in away that makes history useful for the future.Key Words1. Ottoman defeats2. XVIth century3. History writing4. Malta5. Lepanto