Türkiye'de hanehalkı sağlık harcamalarını belirleyen etmenler
The factors that determine the health expenditure of the household in turkey
  1. Tez No: 277094
  2. Yazar: FATMA YİĞİTER KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE YILDIRIM ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sağlık, günümüzde her türlü gelişmişlik düzeyinde bulunan tüm toplumları ve ülkeleri giderek artan derecede ilgilendirmektedir. Kişilerin sağlıklarını korumak, hastalıklarını tedavi ettirmek veya rehabilite edici tedavi yöntemlerinden yararlanmak için yaptıkları harcamaların ve bu harcamaların nedenlerinin; hem kamu sağlık harcamalarına etkisi hem de sağlık hizmetlerinin finansmanı açısından araştırılması gerekmektedir. Ülkemizde 2003 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında sağlık hizmetlerine erişimde, sağlık hizmetlerinin sunumunda ve sağlık hizmetlerinin finansmanında önemli politika değişiklikleri gerçekleştirildiğinden, bu değişen ve gelişen sürecin hanehalkı sağlık harcamalarına etkisinin analiz edilmesi gerekmektedir. Bu amaçla, hanehalkı sağlık harcamalarını belirleyen etmenler 2008 yılı TÜİK Hanehalkı Bütçe Anketinin verileri esas alınarak ikili lojistik regresyon modeli kullanılarak tahmin edilmeye çalışılmıştır.Anahtar Sözcükler1.Lojistik regresyon2.İkili lojistik regresyon3.Hanehalkı sağlık harcamaları4.Cepten harcamalar5.Sağlık hizmetlerinin finansmanı
Özet (Çeviri)
At the present day, health concerns increasingly the whole societies and countries developed in all areas. The person?s costs over protecting their health, treating their patients or getting benefit from rehabilitation treatment methods and the reasons of these costs must be investigated in respect of both financing of the healthcare service and its effects on public health expenditure. In our country, due to the fact that there were important political changes in financing of the health services, in providing the health services and accessing to the health services within the context of Transformation Programme in Health started by Ministry of Health in 2003 the effects of these changed and developed period over the household?s health expenditure must be analized. For this purpose, the factors that determine the household?s health expenditure are tried to be estimated by the use of binary logistic regression model and TUIK the budget survey of the household in 2008.Key Words1.Logistic regression2.Binary logistic regression3.The household health expenditure4.Out of pocket expenditure5.Financing of the health services