Sermaye akımları ve cari işlemler dengesi ilikisi
Relation between current account and financial account
- Tez No: 277095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Literatürde yapılan çalışmalar gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde cari işlemler dengelerini etkileyen faktörlerin ve cari işlemler dengesizliklerindeki düzeltmelerin farklılaştığını ortaya koymaktadır. Bu çalışmada Genişletilmiş VAR modeli kullanılarak gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için cari işlemler dengesi ve sermaye hareketleri arasındaki farklı nedensellik ilişkileri ortaya konmuştur. Test sonuçları gelişmiş ülkeler için sermaye hareketlerinin talep yönlü faktörlerce belirlendiğini; diğer bir ifadeyle gelişmiş ülkelerde cari işlemeler dengesinin sermaye hareketlerinin nedeni olduğunu göstermektedir. Gelişmekte olan ülkelerde ise bu sonucun tam tersi geçerlidir. Söz konusu ülkelerde artan sermaye akımları cari işlemler dengesizliklerine neden olmaktadır ve/veya cari denge ile sermaye hareketleri arasında karşılıklı nedensellik ilişkisi bulunmaktadır. Sermaye hareketleri ile cari işlemler dengeleri arasındaki ilişkinin gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler için farklılaşması, gelişmekte olan ülkelerde yoğun sermaye girişlerini absorbe edecek finansal sistem oluşmadan ve makroekonomik temeller sağlamlaştırılmadan sermaye hareketlerinin serbestleştirilmesinin çok sağlıklı olmadığı yönündeki görüşleri desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Studies in the literature have shown that the factors affecting the current account and the adjustment in the current account imbalance differ between developed and developing countries. In this study, different causal relationship between current account and financial account was propesed by implementing Augmented VAR Model. The results of tests shows that, for developed countries, its mostly true that capital mobility is demand-induced and and the financial account functions to finance the current account imbalance. In contrast, for developing countries test results shows that financial account causes current account imbalances or there is a mixed relationship between current account and financial account. This divergant relationship between current account and financial account between developed and developing countries supports the ideas that in view of their limited absorptive capacity in dealing with capita l ? ows,countries without a sophisticated and sound ? nancial system should not abruptly remove their restrictions on capital mobility.