Grev hakkının kötüye kullanılması
Abuse of the right of strike
- Tez No: 277109
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İşçilerin üyesi oldukları sendikalar aracılığı ile ekonomik ve sosyal durumlarını düzeltmeleri için kullandıkları araçlardan en önemlisi grev haklarının varlığıdır. Grev, işçilerin bir amaçla toplu olarak çalışmayı bırakmaları olayıdır.Ülkemizde grev hakkı Anayasa ile güvence altına alınmıştır.İşçilere, grev haklarını kullanarak insanca bir yaşam sürmek üzere ulusal gelirden hak ettikleri payı almaları için mücadele etmeleri imkanı sağlanmıştır.Bu çalışmada, grev hakkının kötüye kullanılması halinde başvurulacak kanuni yollar irdelenerek grev hakkının kötüye kullanılmasının sonuçları anlatılmıştır.Grev hakkı kullanılırken çalışma barışının sağlanması amaçlanmalıdır. Ancak, her hak gibi grev hakkının da kötüye kullanılmasını hukukun korumayacağı gerçeği unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
They are members of trade unions of workers through the use of tools for economic and social status of fixes, most importantly the existence of the rights to strike. The strike, workers quit working as a public event for any purpose. In our country the right to strike is guaranteed by the Constitution. Workers, the strike by using the rights they deserve a decent share of national income to take the ride of your life becomes possible to fight. In this study, the right to strike in case of abuse of legal ways to resort to strike the right of examining the results of abuse are discussed. The right to strike when using the work should aim at ensuring peace. However, the abuse of the rights of the right to strike, such as the fact that the law should not be forgotten.