Ninnilerde kadın anlatıcının sesi
The voice of woman narrator in the lullabies
- Tez No: 277113
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ÖCAL OĞUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
?Ninnilerde Kadın Anlatıcının Sesi? adlı bu tez çalışmasında Türk halk ninnileri, erkek egemen toplumda kadının kendi yaşamını ifade edişi yönüyle ele alınmaktadır. Kadının toplumsal düzene , aile yaşamına, geleneklere ve inançlara bakış açısının ninnilerde bulduğu karşılık değerlendirilmektedir.Bu çalışmanın amacı ağıt, mani, türkü gibi diğer anonim Türk halk şiiri ürünleri arasında ninnilerin kadın cinsiyetine ait söylemleri içeren bir tür olduğunu ortaya koymaktır. Bu bağlamda, Türk sosyo-kültürel yapısı içinde kadının ve annelerin değişen algısı paralelinde Türk halk ninnilerin farklılaşan nitelikleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Türkish folk lullabies which were evaluated as products specific to women are under taken in terms of meaning of shoping womens life in male-dominant society.The perspective of woman towards social order, family life, tradition and beliefs are determined by means of lullabies.The aim of this project is to observe the image of woman and the mother which take place in Türkish folk lullabies.In this way, it proves that the work of lullabies are the work of narrations which carry the traces of Türkish folk culture as well as literary qualities.