Isparta ili folkloru
The Folklor of Isparta city
- Tez No: 52799
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. M. ÖCAL OĞUZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 326
Özet
ÖZET Tezimiz İsparta ilinde yapılan bir dedeme çalışmasıdır. 8933 km^.lik alan üzerine yerleşmiş olan ilin nüfusu 434.771'dir. Yöre halkının folklor malzemelerim tesbit etmeyi amaçlayan çalışmamız şu bölümlerden oluşmaktadır: Giriş, malzemenin ele alındığı dokuz bölüm, sonuç ve kaynakça. Giriş'te, araştırma alanının fizikî, tarihî ve idarî durumuyla ilin ekonomik, kültürel ve sosyal yapısına dair bilgiler verilmiştir.“Birinci Bölüm”de, sözlü edebiyat ürünleri olan ağız özellikleri ile kullanılan bazı yöresel kelimeler ve deyimler, efsaneler, masallar, hikâyeler, fikralar, atasözleri ve deyimleri, bilmeceler, duâ ve beddualar, halk şairleri, türküler, ninniler, mâniler, tekerlemeler ve halk tiyatrosu incelenmiştir.“îkinci Bölüm”de,“Hayatin Safhalanyla İlgili Gelenekler”başlığı altinda geçiş törenleri; doğum, sünnet, askere uğurlama ve karşılama, evlenme, hacca uğurlama ve karşılama ve ölüm; kutlama törenleri; dinî bayramlar ve günler, millî ve mevsimlik bayramlar ile bereket törenleri ele alınmıştır.“Üçüncü Bölüm”de, halk hekimliği ve veterinerliği içinde yer alan teşhis ve tedavi yöntemleri ortaya konmuştur.“Dördüncü Bölüm”de İnançlar ve Uygulamalar içinde vücudun uzuvlanyla, hayvanlarla ilgili inanmalar, rüya tabirleri, ev ve eşyayla, cinlerle ve adaklarla ilgili inanmalar ve uygulamalar ele alınmıştır.“Beşinci Bölüm”de, oyunlar; çocuk oyunları, büyüklerin oynadığı oyunlar, halk müziği ve oyunları anlatılmış ve oyunlar kendi içinde sınıflandırılmıştır.11“Altıncı Bölüm”de, halk giyimi, çocuk, genç, kadın, erkek, gelin, güvey ve yakınlarının, halk danslarının giyimleri ile giysilerin yıkanması ve korunmasına dair bilgiler verilmiştir.“Yedinci Bölüm”de, halk mimarisi ele alınmıştır.“Sekizinci Bölüm”de, geleneksel el sanatları içinde halıcılık, kilim (düz) dokumacılık ve el işlemeleri hakkında bilgiler verilmiştir.“Dokuzuncu Bölüm”de, halk mutfağı, yemeği pişirenler ve kız çocuğunun yemek pişirme yaşı, öğünler ve yemek yeme âdetleri, yöresel yemekler ve kap- kacaklar incelenmiştir. Her bölüm içinde, İsparta genelinde derlenen yaşatılan malzeme ile yaşlıların anılarında ve yazık kaynaklarda korunan bilgiler bir arada verilmiş, değişimin nedenleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca pratiğin veya inanışın kaynağına inilmeye çalışılmıştır Sonuç, Kaynakça ve Ekler ise tezin son kimini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY This thesis is a monography which is studied in İsparta. İsparta has an area of 8933 km- and with the population of 434.771. The aim of the monograph is to fix folklor materials of İsparta people. This subject is presented in different subtitles. These parts are the introduction and nine following chapters as well as bibliography that reflects economical, cultural and social conditions of İsparta. In the first section, oral literature materials with o regional accent, regional words and idioms, myths, folk tales, folk stories, anecdotes, proverbs and idioms, riddles, prayers and impensonstious, folk poets, folk songs, lullabys, traditional quatrain forms, repitions and folk theatre will be examined. In the second section, this monograph will examine the customs and traditions about cultural life in sections such as birth ritual circumcision, farewell to army and going to meet a soldier, wedding, a hadwii and death, celebrating ceremonies, religonal holidays and days, national and seasonal holidays with festivity rites will also be examined. In the third section, medical identifications and treatment methods in which folk medicine veterinary practices will be studied. In the forth section, superstitions and applications: superstitions releated with parts of body and animals, interpretation of dreams, belief about fairies, houses goods, dedications and applications will be studied. In the fifth section, games performed adults and children's games, folk music and dances were described and the games were classified in groups. In the sixth section, traditional dress, relating to youth, women, men, bride, bridegroom and relative, costumes for folk dances, knowledge about general upkeep of the clothing were also described. The subject of the seventh section is folk architecture.IV In the eighth section is about traditional handicraft with subsections carpet and kılım making and embroidry will be introduced. In the ninth section, the folk cuisine, cooker and the age of girls to cook, meals, the ways of eating food and customs of eating regional meals and kitchen materials will be examined. Within each chapter the material that has been gathered about in general the city of İsparta is anolyzed in light of the cultural changes which have occured overtime. The historical reasons which lay behind these cultural changes will be examined. The last section of the monograph is releated with the studies, conclusions, bibliography and supplements.