Muhasebe bilgi sisteminde üretilen temel performans göstergelerinin (key performans ındicators) karar verme süreçlerinde kullanılması
The usage of key performance indicators generated by accounting information system in decision making processes
  1. Tez No: 277124
  2. Yazar: YUSUF KAYNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ AYANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bilgi sistemlerinin en önemli çıktısı, karar alıcıların etkin kararlar alabilmek için ihtiyaç duyduğu bilgileri üretmektir. Bu tezin amacı muhasebe bilgi sistemlerinin ürettiği, rapor ve anahtar göstergelerin yönetim kararlarının yerindeliği ve etkinliğine katkısını incelemektir.Tezin yöntemi iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada, literatür incelemesi yapılarak; işletmelerde bilgi sistemleri, işletme performansını belirleyen raporlar, karar verme ve muhasebe bilgilerinin karar almada kullanımı konuları incelenmiştir. İkinci aşamada ise uygulama yapmak amacıyla seçilen bir işletmenin bilgi sistemi ve veri tabanı temel alınarak, çeşitli işletme fonksiyonları tarafından karar almada kullanılabilecek muhasebe raporlarının bilgi teknolojilerinin desteğiyle ihtiyaca uygun olarak üretilme olanakları incelenmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, işletmelerde karar alma etkinliğinin artırılması için bilgi teknolojilerine dayalı karar destek sistemlerinden etkin faydalanma gerektiği ortaya çıkmıştır. Bilgi teknolojilerinin gelişmesi, yaygınlaşması ve göreli olarak ucuzlamasıyla yöneticilerin en önemli faaliyetleri arasında yer alan etken ve verimli karar verme görevlerinin başarıya ulaştırılmasında bilgi teknolojilerinden faydalanma düzeyi artmıştır. Özellikle rutin ve yapılandırılabilen işletme kararlarında otomasyon eğilimi artmıştır.İnternet üzerinden veri iletiminin gelişmesi, ilişkisel veri tabanları ile etkili çalışabilen raporlama servisleri gibi teknolojilerin yaygınlık kazanması gibi teşvik edici faktörlerinin de etkisiyle muhasebe bilgi sistemlerinin, karar destek sistemleri ile daha kolay ve etkileşimli olarak bütünleşme olanakları artmıştır. Bu teknolojilerden verimli olarak faydalanabilmek için; işletmelerin muhasebe bölümlerinde çalışan uzmanların karar destek sistemleri gibi bilişim teknolojilerinden faydalanma düzeyleri geliştirilmelidir. Bu şekilde muhasebecilerin işletmelerin yönetim kalitesi ve etkinliğine katkısı artırılabilir.Anahtar Sözcükler1.Karar destek sistemi2.Muhasebe bilgi sistemi3.Muhasebe raporları4.Performans göstergeleri
Özet (Çeviri)
The most important output of the information systems is production of information (indicators) that decision makers need in making efficient decisions. The objective of the study is to explore efficiency and relevancy of reports and key performance indicators generated by accounting information system in managerial decisions.The methodology of the study is two-fold; in the first step, a comprehensive literature surveys has been conducted and concepts such as; information systems in businesses, report that are used to measure business performances, decision making and areas of accounting information in decision making are articulated. In the second step; a company was sampled to test the opportunities and capacities that information Technologies could be used to generate accounting reports, that various business units could use in decision making processes based on the company?s information system and database.According the findings of the study, it became apparent that companies should utilize information technology-backed decision-support systems efficiently to increase the efficiency of their decision making activities. The development, penetration and relatively reduced cost of information technologies has enabled managers to utilize information technologies more extensively to increase efficiency and productivity of their decision making processes which is their core responsibility. Especially, an increasing trend of automation in routines and structurally definable business decisions.The incentives such as developments in internet based information exchange and reporting services that are effectively work with relational databases have helped accounting information systems to integrate with decision support systems easily and interactively. To utilize and benefit from these technologies efficiently, accounting staffs should be encouraged to equip themselves in decision support systems and information technologies. That way the accounting department and staffs? contribution to quality and efficiency of management processes could be increased.Key Words1.Decision support systems2.Accounting information systems3.Accounting reports4.Performance indicators