Medya okuryazarlığı dersinde gazete ve dergi kullanımı İzmir'de medya okuryazarlığı dersinin öğrencilerin gazete ve dergi okuma alışkanlıklarına olan etkisi
Newspaper and journal usage in media literacy lesson: Determining the effects of the media literacy lesson on students reading habits of newspaper and journal, the case of İzmir
  1. Tez No: 277125
  2. Yazar: TÜLİN BACAKSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Tezde, ?Medya Okuryazarlığı? dersinin öğrencilerin basılı ? online gazete ve dergi okuma alışkanlıklarına etkilerinin neler olduğunu belirlemek ve dersin öğrencilerin gazete ve dergilerde yer alan haberleri eleştirel olarak değerlendirebilme yetilerinde bir fark yaratıp yaratmadığı ortaya konulmaya çalışılacaktır.Medya Okuryazarlığı dersinin, öğrencilerin gazete ve dergi okuma alışkanlıklarını ne ölçüde ve nasıl etkilediğinin ele alındığı bu çalışmada, dersi alan ve almayan toplam 212 öğrenciden oluşan iki gruba açık ve kapalı uçlu soruların bulunduğu bir anket yöneltilmiştir. Anket cevaplarından ve sınıfta dersler izlenerek doldurulan 56 adet özellik kayıt çizelgesinden hareket edilerek genel bir değerlendirmeye gidilmiştir.Medya okuryazarlığı dersi, öğrencilerin gazete ve dergi okuma alışkanlıklarını nispeten olumlu yönde etkilemekte ancak öğrencilere bu medya metinlerini okurken eleştirel bir perspektif kazandırmaktan uzak kalmaktadır.Özellik kayıt çizelgelerine baktığımızda ise, evlerine düzenli olarak gazete veya dergi alınan öğrencilerin alınmayanlara göre derse katılımda daha aktif oldukları gözlemlenmiştir.Bütün bunlara göre; dersin öğrencilerin gazete ve dergilere yaklaşımında az da olsa olumlu bir etkisinin olduğunu ifade etmek mümkündür. Ancak, ailelerin gazete ve dergilere ilişkin olumsuz tutumlarının, ders saatinin azlığının, sınıfta konuya uygun materyallerin kullanılmamasının, dersi branş öğretmenlerinin vermemesi gibi faktörlerin de ders verimliliğini azalttığı düşünülmektedir.Anahtar Sözcükler1. Medya Okuryazarlığı2. Öğrencilerin Okuma Alışkanlığı3. Kitle İletişim Araçları4. Korumacı Yaklaşım5. Eleştirel Yaklaşım
Özet (Çeviri)
In thesis, that determining the effects of the lesson ?media literacy? lesson on students? reading habits of printed or online newspaper and journal and that revealing whether the course makes a difference on students? abilities in evaluation of news in newspapers and journals critically, will try to be revealed.This study deals with the lesson of media literacy affects the students? reading habits of newspaper and journal in what extent and in this study a survey that includes opened and closed end questions was conducted to two groups including total 212 students who take and do not take the lesson. A general evaluation was made by moving from 56 characteristic register charts which was filled by the survey answers and lessons in class.The lesson media literacy has positively affected the students? reading habits of newspaper and journal but it has become distanced to bring a critical perspective while reading the media texts.When we analyze the characteristic register charts, it was observed that the students who bought newspaper or journal to their house regularly were more active in attendance in class than the students who did not buy newspaper or journal.In accordance with the all facts it can be implied that the lesson has leastwise effects on students in approaching the point of view to newspapers and journals. However, it has been thought that the factors such as the negative attitude of parents on newspapers and journals, the scarcity of lesson periods, the using of inappropriate materials in class, not being of branch teachers has decreased the efficiency in the lesson.Key Words1. Media Literacy2. Reading Habits of Students3. Mass Media4. Critical Approach5. Protective Approach