18. yüzyıla ait bir Siyer-i Nebî üzerinde sentaks incelemesi
A syntactic study on a Siyer-i Nebî belonging to 18th century
  1. Tez No: 277132
  2. Yazar: FATİH KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİCAN ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 563
Özet
?18. Yüzyıla Ait Bir Siyer-i Nebî Üzerinde Sentaks İncelemesi? adlı bu çalışma Osmanlı Türkçesinin 18. yüzyıldaki söz dizimi özelliklerini ve cümle uzunluklarının sayısal boyutlarını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu amacın gerçekleştirilmesi için 18. yüzyılın tanınmış âlimi ve güzel sanatlar üstadı Abdülbâki Ârif Efendi'nin Siyer-i Nebî adlı eseri seçilmiştir.Çalışmanın ilk aşamasında eserin en eski tarihli olan, yazı türü bakımından aynı olup okunaklılı bakımından da en iyi durumda bulunan iki nüzhası karşılaştırılarak sağlam bir metin kurulmaya çalışılmıştır. İkinci aşamada eserde geçen cümle ögeleri, kelime grupları, cümle türlerinin yapı özellikleri ile cümlelerin bağlanma şekilleri ortaya konmuştur. Ayrıca bu aşamada cümle, cümle ögesi ve kelime gruplarının istatistiksel bilgileri çıkarılmış, bu bilgilerle grafikler oluşturulmuş ve bu grafikler üzerinden mukayeseli bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study named ?A syntactic study on a Siyer-i Nebî belonging to 18th century? has been carried out so as to put forward the numeral features of syntax and sentence length of 18th century Ottoman Turkish. In order to realize the aim of the study a work titled Siyer-i Nebi by Abdülbaki Ârif Efendi who was a well-known scholar and master of fine arts in 18th century was examined.At the first stage, two oldest manuscripts of the work with similar orthography styles were compared to construct a reliable text. At the second stage, sentence elements, word phrases, structural features of sentences and their linking styles have been put forward. Besides, statistical information of sentence, sentence elements and word phrases have been given, some graphs have been presented, and a comparative evaluation has been conducted through these graphs.