İşletmelerde büyüme, çatışma ve çatışmanın analizi: Bir uygulama
Growth, conflict and conflict analysis in organizations: An empirical study
- Tez No: 277131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İşletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için er ya da geç büyüme kararını vermesi kaçınılmazdır. Ancak büyüme süreci beraberinde bir takım sorunlar da getirecektir. Bu sorunlardan biri de gelişen örgüt yapısına bağlı olarak artan çatışma miktarıdır.Bu çalışmada çatışmanın büyük işletmelerdeki durumunun incelenmesi hedeflenmiş, bu amaçla büyüme ve çatışma kavramlarının her ikisine birden değinilmiştir.3 bölüm halinde hazırlanan bu çalışmadan öncelikle işletmelerde büyüme ve beraberinde getirdiği sorunlar ile çatışma kavramlarına ilişkin literatür taraması yapılarak incelenmiş, teorik incelemenin ardından büyük işletmelerde karşılaşılan çatışmanın nedenlerini inceleyen bir uygulama çalışması ile somut bir sonuç elde edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to survive, it is inevitable for the enterprises to give the decision of growth sooner or later. However, growth process brings together some problems as well. One of these problems is increasing amount of conflict as a result of developing organizational structure.In this study, investigating the situation of the conflict in big sized enterprises is aimed and therefore both growth and conflict issues are covered.In this study which is prepared as 3 parts, literature search is performed about the growth process in enterprises, the problems arising together with it and the conflict concept. After the theoretical study, obtaining a concrete result is aimed by performing an empirical study investigating the causes of the conflicts in big sized enterprises.