Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ın kadınlarla ilgili hukuki görüşleri
Elmalılı Muhammed Hamdi Yazırs? legal preferences about women
  1. Tez No: 277135
  2. Yazar: ELİF DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Hak Dini Kur'an Dili Tefsiri yazılması esnasındaki yararlanılan ilimlerin çeşitliliği, konuları ele alış şekli, yazarının hükümler hakkındaki görüşlerini ortaya koyuş şekli gibi özellikleri bakımından incelenmeye ve üzerinde çalışmalar yapılmaya değer bir eserdir.Hak Dini Kur'an Dili Tefsirini İslam Hukuku alanında, kadınlarla ilgili olan hükümleri Elmalılı'nın ele alış biçimiyle incelemeye tâbi tuttuk.Çalışmamız bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Elmalılı'nın hayatı ve eserlerinden bahsederek, Hak Dini Kur'an Dili tefsirinin analizi yapılmıştır. İkinci bölümde, kadınlarla ilgili olan ibadet hükümleri ve üçüncü bölümde de kadınlarla ilgili olan muamelat hükümleri açıklanmıştır.Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, kadınlarla ilgili olan hükümlerin açıklamalarını, ayette geçen konu ile ilgili olan kelimelerin tanımlamalarını yaparak, hükmün gelmesine sebep olan bir olay varsa o olay hakkında bilgi vererek, mezhepler arasındaki varsa ihtilaflardan da bahsederek, görüşlerini Hanefi fıkhından yana kullanarak yapmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis we worked on the religious rules about women which are mentioned in the ?The Religion of God, the Language of Koran and New Turkish Interpretation? (Hak Dini Kur'an Dili ? Yeni Mealli Türkçe Tefsir) which is written by one of the elitist Islamic scholars of the last periods of the Ottomans and the early periods of the Turkish Republic, Elmalili M. Hamdi Yazir, and his choices.The religious rules are divided into two sections; rules of worship and social duties. Each section has detailed information about the subjects of the rules and the choices of Elmalili M. Hamdi Yazir.The comments about the religious rules are based on the Hanafi school of Law.While writing about the Islamic rules Elmalili detailed the rules with the events and talents. And then wrote about these talents. If there is a conflict between Islamic Sects about the subject he also mentioned this. After these he put forward his choice about the subject.