Türk Sosyal Güvenlik Sisteminde iş göremezlik ödeneği ve uygulama sonuçları
Incapacity allowance in Turkish Social Security system and implementation results
- Tez No: 277136
 - Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN AKTAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sigortacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Insurance, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sigortalılara, iş görememe durumuna düştükleri iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde oluşan gelir kaybını gidermek üzere ödenek verilmekte veya gelir bağlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, geçici iş göremezlik ödeneğinin ve sürekli iş göremezlik gelirinin detaylı olarak incelenmesi, iş göremezlik uygulamasıyla ilgili göstergelerin ve karşılaşılan sorunların değerlendirilmesidir. Birinci bölümde, iş göremezlik kavramı, sosyal güvenlik hukukundaki yeri, iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hali ayrıntılı olarak açıklanmıştır. İkinci bölümde iş göremezlik ödeneği uygulaması irdelenmiştir. Üçüncü bölümde, iş göremezlik ödeneği uygulamasıyla ilgili göstergeler ve karşılaşılan sorunlar incelenmiştir. Konu ile ilgili yasal düzenlemelerin yorumlanması, yargı kararlarının incelenmesi ve mevcut resmi istatistiklerin değerlendirilmesi sonucunda çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Payments are given to the insurance holder in case of work accident, occupational disease, sickness and maternity status or loss of income due to the cases listed above which occured. The purpose of this thesis is to explain the temporary or permanent incapacity allowance in detail and to evaluate the indicators about the disability implementation and problems occured during the disability period. In the first chapter; the concept of disability, its ground in social security laws and work accident, occupational disease, sickness or maternity are explained in detail. In chapter two, disability implementation is explored. In the third chapter, indicators about the disability implementation and problems occured during the disability period are analysed. And the thesis is finalized with the interpretation of the regal regulations, inspections of legal verdicts and assesment of the current official statistactics.