Bankalarda yönetici ve ortakların hukuki sorumluluğu
Liability of bank directors and shareholders
  1. Tez No: 277134
  2. Yazar: KÜRŞAT GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ KÜRŞAT ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Türk hukukunda bankalar kural olarak anonim şirket şeklinde kurulmak zorundadır. Anonim şirketler hukukunun sorumluluk esasları, bu zorunluluğun bir gereği olarak banka yönetiminde görev alanlar bakımından uygulama kabiliyeti bulur. Ancak bankaların faaliyet izninin kaldırılması ve fona devri sonrasında, sorumluluk hukuku bakımından özel ve istisnai düzenlemelere Bankacılık Kanunu'nda yer verilmiştir.Bankacılık Kanunu'nda öngörülen sorumluluk hallerinin en önemlisi yönetici ve hakim ortakların iflas yoluyla hukuki sorumluluğunu düzenleyen Bankacılık Kanunu'nun 110. maddesinde yer alan sorumluluk halidir. Mezkur norm, sorumluluk ilişkisinin tarafları bakımından hususiyet arzetmekte ve yönetici ve hakim ortak olarak nitelendirilen kimselerin hukuki sorumluluğunu tanzim etmektedir. Bu kimseler bakımından sorumluluk, iflas yoluyla gerçekleşmektedir. İflas yoluyla gerçekleşen sorumluluk hali dışında da banka yönetici ve ortaklarının hukuki sorumluluğuna ilişkin bazı özel düzenlemelere de Bankacılık Kanunu'nda yer verilmiştir.Bu çalışmada Bankacılık Kanunu'un banka yönetici ve ortaklarının hukuki sorumluluğuna ilişkin yukarıda bahsedilen özel düzenlemeleri incelenmiş olup, öğretideki görüşlerle mukayeseli olarak hukuki tesbitler ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Banks have to be organized in the form of joint stock companies under Turkish Banking Law. Because of this organizational requirement, the liability provisions of joint stock companies law find aplication for the persons, which involved in the management of banks. However, there is special liability provisions in Banking Act, after revoking the operating permissions of banks or transfering the shareholders rights except dividends and the management and supervision of the banks to the Fund.The most important liability which envisaged in Banking Act is stated in article 110. The article regulate the legal liability of directors, officers and dominant partners. Thanks to this article, directors and dominant partners of banks could be gone bankrupt. Except bankruptcy, there is other spesific liability articles in Banking Act.This dissertation subjected the liability of bank directors, officers and dominant partners which stated in Banking Act with the view of literature.