1980 sonrasında Türk imalat sanayinde piyasa yapısı ve AR-GE etkileşimi: Verimlilik, karlılık, üretim ve rekabet analizi
The interaction between market structure and r&d in the Turkish manufacturing industry after 1980?s: The analysis of productivity, profitability, production and competition
- Tez No: 277143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TOKATLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışmada, Ar-Ge faaliyetleri ve piyasa yapısı arasındaki etkileşim incelenmektedir. Bu amaçla Ar-Ge tanımlaması yapılarak, piyasa yapısı unsurları ve türleri belirlenmektedir. Bunun sonucunda Ar-Ge ve piyasa yapısı arasındaki ilişki panel veri yöntemi kullanılarak, EKK yöntemi ile tahmin edilmekte tam rekabet piyasasındaki karlılığın, oligopol piyasalarına oranla daha muhtemel olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study we examined interaction between market structure and R&D. Therefore we try to define what is R&D, element and type of the market structure. We analysed the effects of R&D on profits in different markets by using OLS with panel data. We conclude that in the markets which likely perfect competition, R&D is more profitable than in the markets which likely oligopoly.