XVII. yüzyılın ilk çeyreğinde Üsküdar
Üsküdar in the first quarter of XVII th century
- Tez No: 277151
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu çalışmada, XVI. yüzyılın sonu ve XVII. yüzyılın başında büyük bir değişim sürecine giren Osmanlı İmparatorluğu'nda, başkent İstanbul'a gerek fiziksel gerekse kültürel anlamda en yakın yerleşim yeri olan Üsküdar Kazasının XVII. yüzyılın ilk çeyreğindeki durumu, Üsküdar Şer`iye Sicilleri temel alınarak değerlendirilmeye çalışılmıştır.Şer`iye Sicilleri kadıların tuttukları kayıtlar olup, XVII. yüzyılın ilk çeyreğindeki Üsküdar'ın ekonomik ve sosyal hayatını anlatmada birinci elden kaynaklar olma açısından son derece önemlidir.Bu tezde, Üsküdar adı, XVII. yüzyıla kadar olan Üsküdar'ın kısa tarihi, merkez organizasyonu içerisinde Üsküdar'ın yapısı ve Üsküdar taşra teşkilatı ile bu teşkilatta yer alan görevlilerin yanı sıra vergi uygulamaları, meslekler, aile, kadın, ticaret ve kölelik gibi konular üzerine durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, in Ottoman Empire that underwent a process of change by the end of 16th and by the beginning of 17th centuries, Üsküdar being closest to the Capital City i.e. İstanbul both physically and culturally is tried to be portrayed in the first quarter of 17th century basing on Judicial Records.Judicial Records kept by kadis have been very useful first-hand resources to explain Üsküdar?s economic and social life in the first quarter of 17th century.In this thesis, apart from taxation practices in Üsküdar, jobs, family, woman, trade and slavery, it is also attempted to display the word Üsküdar, its short history till 17th century, the structure of Üsküdar within central organisation, and provincial organization of Üsküdar and officers in that organisation.Key Words1.Üsküdar2.Judicial Records3.Trade4.Slavery5.Economic and social life