Bankacılık sektöründe operasyonel riskin belirlenmesi
Determining operational risk in banking sector
- Tez No: 277150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ZAİF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Operasyonel risk; yetersiz veya başarısız içsel süreçler, insanlar ve sistemler ya da dışsal olaylar sonucu ortaya çıkan kayıp riski olarak tanımlanabilir. Bu riski yönetmek, modern finans piyasalarında güvenli risk yönetim uygulamalarının tesisi için önemli nitelik kazanmaktadır.Bankalar, operasyonel risklerin yönetimi için kendi operasyonel risk yönetim süreçlerini oluşturmak ve geliştirmek durumundadırlar. Düzenlemelerinde kurumun risk profilindeki değişimlerin olduğu kadar dışsal piyasa gelişmelerinin de dikkate alınması gerekmektedir.Son yıllarda bankacılık sektöründe operasyonel risk bazlı dalgalanmalar ve bu dalgalanmalar neticesinde sektörde yaşanan büyük kayıplar operasyonel risk belirlenmesinin, ölçümünün ve yönetiminin önemini ve güncelliğini arttırmıştır.Meydana gelen büyük kayıplar operasyonel risk yönetiminde bir takım çalışmaların ve düzenlemelerin yapılması gerekliliğini ortaya koymuştur. Operasyonel risk yönetimine uygun süreçlerin ve stratejilerin geliştirilmesi ise operasyonel riskin doğru ve zamanında tespiti ile doğrudan ilişkilidir. Özellikle Basel Bankacılık Komitesinin, operasyonel risk ile ilgili düzenlemeleri başta Avrupa olmak üzere, Türkiye'de de etkisini göstermektedir.Bu çerçevede Türkiye'de BDDK'nın çalışmalarına ve Bankacılık Kanununun düzenlemelerine hızlı adaptasyon sureci önemlidir. Hızlı adaptasyonu sağlamak operasyonel riske neden olan faktörlerin belirlenmesine, bunlara uygun stratejilerin geliştirilmesine ve mevcut çalışmaların kalitelerinin yükseltilmelerine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Operational risk can be defined as the risk of monetary losses resulting from inadequate or failed internal processes, people, and systems or from external events.Managing such risk is becoming an important feature of sound risk management practice in modern financial markets.Banks must ensure and develop their operational risk process for managing operational risks and arrangements having regard to changes in institutions? risk profiles as well as external market developments.In recent years, the fluctuations based on operational risk at banking sector and as a result of these fluctuations the great loss in the sector has increased the importance and the currency of operational risk determination,measurement and management.After the great loss in the sector, it is vital that there should be team work, colloboration and new arrangements. Developing suitable processes and strategies to operational risk management is directly connected with determining operational risk on time and correctly.Especially the arrangements of Basel Banking Committee about the operational risk has showed its effect not only in Europe but also in Turkey.For this reason the quick adaptation duration for BDDK's. Studies in Turkey and the arrangement of the Banking Law are important. And this rapid adaptation can be made with determining reasons of operational risk,expanding suitable strategies to reasons and increasing the quality of the current studies.