Modern kentte üretilen türkülerin ve bunların icra ortamlarından türkü barların, işlev kuramı açısından incelenmesi
Examination of folksongs that are composed in modern urban environment and function consept of folksong bar where their performing stage
- Tez No: 277152
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARMAĞAN ELÇİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Sosyoloji, Folklore, Music, Sociology
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, türkü barlar ve modern kent ortamında üretilen türkülerin işlevleri üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde, türkü bar adından hareketle, söz konusu olan bu mekânlarda icra edilen müziğin türkü olup olmadığı tartışılmıştır. Sonuç olarak, alışılagelmiş tanımlamaların dışında bir halk müziği ve türkü tanımlamasına ihtiyaç olduğu görülmüş ve bu yönde çağdaş tanımlamalara ulaşılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise, türkü barların oluşum gelişim süreci ele alınmış, bu mekânların oluşumuna etki eden faktörler tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümü, türkü barlar ve türkü barlarda icra edilen müziğin işlevinin ne olduğunun tespitine ayrılmıştır.Bütün bu çözümlemelerden sonra, modern kentte yaşayan bazı halk gruplarının, sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarından doğduğu anlaşılan türkü barların ve türkü barlarda icra edilen müziğin, hoş vakit geçirtme, eğlendirme ve estetik haz işlevi; kültürü gelecek kuşaklara taşıma ve eğitim işlevi; aidiyetlik duygusu yaratma ve kimlik kazandırma işlevi; baskılardan kurtarma, rahatlatma ve etkinliği azaltma işlevi; protesto işlevi, propaganda ve kamuoyu oluşturma işlevi; tarihsel veri olma işlevi gibi işlevlerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is focused on functions of folksong bars and folksongs produced in modern city ambiance. In first chapter, by coming from it?s name (Folksong Bars), it is discussed that if the music, that is performed in folksong bar, is folksong. As a result, it is discovered that there is a necessity to identify folk music and folksong with uncommon ways and it is tried to reach contemporary definitions. In second chapter, it is dealt with formation and development process of folksong bars and it is tried to determine major factors effective for their constitutions. Third chapter of the study is reserved for detection of function of folksong bars and music performed in these places.After all these analysis, it is found that folksong bars are establised due to the need of social and psychological needs of some public groups living in modern urban areas. So it is explored that folksong bars and their music have functions of; Spending pleasure time, entertaining and aesthetatic enjoyment, transfering culture to next generations and education, creating attachment emotion and providing identity, releasing from influences, relaxing and reducing effectivity, protestation, publicity and creating public opinion, being historical parameter.