Avrupa Birliği Adalet Divanı kararları ve ön karar prosedürü
Arbitraments of the European Community Court of justice and preliminary ruling
- Tez No: 277153
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜL AKYILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 122
Özet
Avrupa Birliği Hukuku, Avrupa Birliği'nin varlığı için vazgeçilmezdir. Avrupa Birliği Adalet Divanı, kararları ile Birliğin gelişimini, hukuki temeller üzerine bina edilmesini temin etmektedir. Bu tez ile Avrupa Birliği Adalet Divanı(ABAD)'nın bu etkinliğinin gösterilmesine, Birliğin geleceği için ABAD'ın varlığının zorunluluğuna dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Bunu yaparken Avrupa Birliği'nin kurumsal yapısı ele alınmış, ABAD'ın Birlik içindeki yerine değinilmiş ve karar türleri irdelenerek, tezin asıl konusu olan Ön Karar Prosedürü açıklanmıştır.Avrupa Birliği'nin hukuksal altyapısı, Birlik hukukunun tüm üye ülkelerde yeknesak bir şekilde uygulanmasına ve bu hukukun içselleştirilmesine bağlıdır. Avrupa Birliği'nin devamlılığı ise; Bisiklet Teorisi'nin de ifade ettiği gibi, Avrupa Birliği'nin genişleme sürecinin devamlılığına bağlıdır. Teori gereği, genişleme süreci devam etmelidir, aksi takdirde bir bisikletin durunca düşmesi gibi Birlik de yıkılma sürecine girecektir.Avrupa Birliği'nin ABAD kararları ile hukuksal temellere dayanması sağlanacak; genişleme sürecinin devamı ile de, Bisiklet Teorisi dikkate alınarak Birlik, yıkılmaktan kurtulacaktır.
Özet (Çeviri)
Law of the European Union is indispensible for the existence of the European Union. Court of Justice of The European Commuties (ECJ), with its arbitraments, insures the Union?s development settle on judicial bases. In this study, we try to show this efficieny of Court of Justice Of the European Commuties (ECJ) and take the attention to the necessity of the existence of ECJ for the Union?s future. While doing this, the institutional structure of ECJ was dealt with, its place in the Union was mentioned and by explicating the arbitrament types, the actual subject of the study, Preliminary Ruling, was explained.The legal infrastructure of European Union depends on the Union Law being applied in all the member countries in the same way and its internalisation. The continuity of European Union, too, as The Cycle Theory conveys, depends on assiduity of expansion process of European Union. As a necessity of the Theory, the expansion process must continue. Otherwise, like a bicycle falling down when it stops, the Union will enter into the process of collapse.With the arbitraments of ECJ, reliance of European Union?s on legal structures will be ensured and also with the continuance of the process of expansion, by taking The Cycle Theory into consideration, the Union will be saved from collapsing.