Analitik hiyerarşi süreci ve optimum yenilenebilir enerji yatırımı seçimine dair bir uygulama
Analytic hierarchy process and an application of optimal renewable energy investment choice
  1. Tez No: 277159
  2. Yazar: ÖZLEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİH DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tezin konusu çevreye duyarlı ve bir o kadar da karlı bir yatırım alanı olan ?yenilenebilir enerji yatırımları? arasından en uygun olanını çok kriterli bir seçim modeli olan Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) yöntemi ile belirlenmesidir. Hazırlanmış olan bu tezde, hidroelektrik, jeotermal, güneş, rüzgar enerjisi ve biomass gibi yenilenebilir enerji yatırımlarından en uygun olanının, bu çalışma için kabul edilmiş çeşitli sübjektif ve objektif kriterler yardımıyla belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çevresel değerlerin daha önemli bir hale gelmiş olduğu günümüzde, hem doğa dostu hem de karlı bir yatırım alanı olan yenilenebilir enerji yatırımı alternatifleri detaylı olarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular ülkemizin bu konudaki durumuyla karşılaştırılmış ve önerilerde bulunulmuştur.Bu tezle birlikte, bu konularda çalışma yapan kuruluşların incelenmiş olan konular üzerinde durmaları önerilmekte ve başarılı olmaları için izleyebilecekleri yollar ortaya konulmaktadır
Özet (Çeviri)
The topic of this thesis is choice of the most appropriate one among the renewable energy investment alternatives which are environmentally sensitive and so profitable with the help of Analytic Hierarchy Process (AHP) a method with lots of criteria. In this thesis, which has been prepared, hydroelectic, geothermal, solar, wind and biomass energy as renewable energy investment, which ever is most appropriate is aimed with the help of various subjective and objective criteria accepted. Environmental values that have become more important today, renewable energy alternatives, which are environmentally friendly and profitable investment fields, have been examined in detail. The results obtained are compared with the situation in our country in these issues and suggestions were made.With this thesis, it is suggested to the companies, which take place in this business, to research the studied chapters and follow the methods to be succesful