Trabzonlu Emin Hilmi, hayatı, eserleri, edebi kişiliği ve Divanın metni
The life of Emin Hilmi literary personality and text of his Divan
- Tez No: 277158
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 465
Özet
Bu çalısmada Divan edebiyatının 19. yüzyıl temsilcilerinden Hilmi'nin divanının transkripsiyonu ve değerlendirmesi yapılmıstır.Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. I. Bölümde Hilmi'nin hayatı ve edebi kişiliği kaynaklardan ve kendi şiirlerinden hareketle ortaya konulmaya çalışılmıştır.II. Bölümde divanda yer alan şiirler nazım şekillerine göre incelenmiştir. Bu bölümde şairin vezin, kafiye ve redif kullanımı örneklerle ortaya konulmustur. Hilmi'nin dili ve şiirlerinde kullandığı atasözü ve deyimler açıklanmaya çalışılmıştır.III. Bölümde Hilmi Divanı'nın metni ortaya konmuştur.Sonuç bölümünde Hilmi Divanı'nda karşılaşılan unsurlar genel hatlarıyla ortaya konulmuş ve çalışma tamamlanmıştır.Anahtar Sözcükler1. Hilmi2. Divan Edebiyatı3. Hilmi Divanı4. Trabzon
Özet (Çeviri)
İn this work, the trancription and analysis of Hilmi?s Divan were introduced. Hilmi was a repsesentative of the Classical Otoman Poetry in 19th century.This thesis had three parts. İn the fisrt part, it was mentioned about Hilmi?s life and his literary personality thanks to the sources and his own poems.İn the second part, the poems in divan were examined according to their verse forms. İn this part, his using of meter and rhyme were introduced with examples. The proverbs and idioms in his poems were explained.İn the third part, the text of Hilmi?s divan was introduced.İn the cocluding part, the elements in Hilmi?s divan were explained in general terms and the work was accomplished.Key Words1. Hilmi2. Classical Ottoman Poetry3. Hilmi?s Divan4. Trabzon