Kalite belgeli ve belgesiz hastanelerde çalışan biyologların iş tatmin düzeylerinin karşılaştırılması ve bir uygulama
To compare the levels of job satisfaction of biologists who are working in a quality certificated and non certificated hospitals and an application about it
- Tez No: 277171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tezde biyologların çalışma yaşamlarını değerlendirmelerini açıklayan faktörleri ortaya koyarak, bu faktörlerin biyologların çalıştığı hastanenin kalite belgeli olup olmadığına göre değişip değişmediği ve biyologların iş tatminine katkıda bulunup bulunmadığının araştırılması amaçlanmıştır.Ana grupların her biri için hesaplanan ortalama ana grup puanları için test istatistiğinin seçimini belirlemek için öncelikle değişkenlerin normal dağılıma sahip olup olmadığına bakılmıştır. Normallik testleri için Anderson-Darling istatistiği kullanılmıştır. Belgeli ve belgesiz hastanelerin ana gruplar itibariyle puan ortalamaları arasındaki farkın anlamlığına normal dağılım durumunda parametrik bağımsız t testi ile normal olmayan durumda ise parametrik olmayan Mann-Whitney u testi kullanılmıştır.Mesleki tatmin ve prestij, çalışma koşulları, çalışma ortamı ve yönetim personel ilişkileri bakımından belgeli ve belgesiz hastanelerde çalışan biyologlar arasında anlamlı bir fark vardır. Sosyal imkanlar bakımından belgeli ve belgesiz hastanelerde çalışan biyologlar arasında anlamlı bir fark yoktur. Mesleki tatmin ve prestij, çalışma ortamı, sosyal imkanlar ve yönetim personel ilişkileri gruplarının sonuçlarına göre belgesiz hastanelerde çalışan biyologların, belgeli hastanelerde çalışan biyologlara göre iş tatminleri daha fazladır. Çalışma ortamı grubunun sonucuna göre ise belgeli hastanelerde çalışan biyologların, belgesiz hastanelerde çalışan biyologlara göre iş tatminleri daha fazladır. Genel olarak biyologların iş tatmini bakımından belgeli ve belgesiz hastanelerde çalışan biyologlar arasında anlamlı bir fark vardır. Belgesiz hastanelerde çalışan biyologların, belgeli hastanelerde çalışan biyologlara göre iş tatminleri daha fazladır.Bir işletmenin her başarısının ya da başarısızlığının arkasında o işletmenin çalışanlarının var olduğunu söylemek mümkündür. Personel yönetimi anlayışının terk edilip, insan kaynakları yönetimine önem verildiği günümüzde işletmelerin çalışanlarına yaklaşımları ve bakış açıları da değişmiştir. İnsan kaynakları bölümü yaptıkları işten ve buna bağlı olarak iş yerindeki değişkenlerden ne derece memnun ve mutlu iseler işlerinden daha fazla haz alacaklarından işlerinde daha da başarılı olacaklardır ki bu da işletme için istenilen bir durumdur.
Özet (Çeviri)
In this working it is aim that introducing the factors of the biologists working lifes, changebilitiy from the hospital they work has a quality certificate or not and contribution to their job satisfaction.Firstly ıt has been searched the distribution of variables is normal or not, to determining the test statistics to calculate an average main group points for each of the main groups. Anderson- Darling Statics were used to normal tests. It has used a parametric independent T Test in normal distribution and non parametric Mann- Whitney U Test Signifance in anormal distribution of certificate or non certificate hospitals differences between average points according to groups.It is a meaningful differences for biologists between certificate and non certificate hospitals in terms of job satisfaction and prestige, working conditions, working environment and management- employee relationship. On the other hand, there is no meaningful differences in terms of social opportunities. The biologists who are working in quality certificated hospitals, have much more job satisfaction than working in non certificated hospital in respect of job satisfaction and prestige, working conditions, working environment and management- employee relationship groups. Due to the result of working environment group, job satisfaction of biologists of certificated hospital is more than non certificated hospital biologists. In the abstract there is a significant difference according to the biologists job satisfaction.It is possible to say that a connection between an employees and a company about the succes or unsuccess of company. Nowadays by resigning personel management, human resources is being important, so that companies approach and point of view to employees is changed. Human Resources Department will be more succesful if they get more pleasure from their jobs as a consequance of being contented and happy.