Postmodern sanat ortamında yapıtlararası ilişkiler
Intrarelations between workarts in platform of postmodern art
- Tez No: 277191
- Danışmanlar: PROF. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
960 sonrası sanat ortamında yapıtlar arasında biçimsel, kavramsal benzerlikler, bağlam yakınlıkları gibi ilişkiler karşımıza çıkmaktadır. Kimi zaman birbiriyle ilişkili yapıtlar arasında birebir örtüşme görülmekte ve bu sıradan bir reprodüksiyon şeklinde sunulmamakta ve algılanmamaktadır.Daha çok postmodern sanat anlayışının getirisi olan bu ilişkiler ağı postmodern dönemin özellikleri olan disiplinlerarasılık, öznenin/yazarın ölümü ve izleyiciye atfedilen yeni değerler, metinlerarasılık gibi anlayışların sonucu gelişmiştir. Ayrıca yine postmodern dönemin özelliği olan ontolojik sorgulamanın sonucudur.Yapıtlararası ilişkiler modern sanatın yüksek sanat anlayışına, küresel kültürün sarmalayıcı atmosferine karşı direnme; başka bir sanatçının yapıtının biçimlerini, imgelerini kullanrak özgünlük ve kopya, üretim ve tüketim gibi geleneksel ayrımları sorgulama; başka bir sanatçının yapıtının anlam kodlarını kullanarak yeni bağlamlar yaratma, açılım sağlama amacını işaret etmektedir.Bu çalışmada, 1960 sonrası sanatındaki değişimlere yapıtlararası ilişkiler bağlamında bakılmış ve yapıtlararası ilişkiler salt bir sanat yapma pratiği olarak değil aynı zamanda bir sanat problemi olarak ele alınmıştır. Bunu yaparken öncelikle postmodern anlayış irdelenmiş, yapıtlararası ilişkilere uzanan yol aydınlatılmaya çalışılmıştır. Ardından yapıtlararası ilişkilerin kendi iç dinamikleri üzerinde durulmuş, örneklerle açıklanmaya çalışılarak sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Art after 1960 figural, conceptual similarities and context resemblance are seen in the intrarelations between art works. Sometimes they are exactly same but they are not exhibited nor considered as reproductions.The intrarelations are derived as a result of postmodern art conception such as interdisciplinary, dead of author/subject, and new values given to audience, intertextuality. Also these relationships are the result of postmodern era?s conception of ontological questioning.The intrarelations between artworks resist both the high art of modernity and global culture?s encapsulation. By using other artist?s artwork?s form and image it questions the traditional distinctions such as uniqueness and copy, consumption and production. It also creates new contexts by using other artist?s work?s codes.This work concentrates on changes under the concept of intrarelations between art after 1960. Intrarelations between art works are considered not only as a way of creating art but also a problematic of art. While doing that postmodern art is scrutinized and the way it leads to intrarelations between art works tried to be illuminated. After that the inner dynamics of the intrarelations between art works are focused down and with examples it is concluded.