657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre disiplin cezaları ve yargısal denetimi
According to Public Officers Law Numbered 657 disciplinary punishments and judicial review
- Tez No: 277190
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmamızda, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu (DMK) temel alınarak disiplin suç ve cezaları anlatılmış, konu kendisiyle ilintili diğer müesseseleri de içine alacak şekilde aktarılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, disiplin kavramının nasıl anlaşılması gerektiği üzerinde durulmuş ve disiplin hukukunun genel ilkeleri açıklanmıştır. İkinci ve üçüncü bölümde ise sırasıyla 657 Sayılı Kanunda düzenlenmiş disiplin suç ve cezaları teker teker anlatılmış ve bu cezalara karşı itiraz ve yargısal korunma yollarının neler olduğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, discipline crimes and sentences have been explained according to numbered 657, named ?Public Officers Law? (DMK) and any constitutions connected with the subject. In the first chapter of the study, we explained the concept of discipline how and it should be undertood. In the second and third chapter of the thesis, discipline crimes and sentences have been clarified respectively. Also, judicial protection remedies for theese sentences have been emphasized.