Avrupa Birliği sürecinde ekonomik istikrar için Türkiye kamu yönetimi iç denetim sistemi
Turkey public administration internal audit system for economic stability in the process of the European Union
  1. Tez No: 277192
  2. Yazar: MELTEM BAYRAMİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İŞAYA ÜŞÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
Bu çalışmanın amacı, ?Türkiye'de kamu kurumlarında İç denetim sisteminin mevzuatlara uygun, uluslararası standartlarda ve alanında yetkin kişiler tarafından uygulanıp uygulanmadığının ve istenilen faydanın sağlanıp sağlanamadığının belirlenmesidir. Kurumsal yönetim ilkelerinin kamu kurumlarında uygulanarak, bu kurumların hesap verilebilir bir yapıya kavuşturulması, kamu kaynağının ülkenin kalkınma hedef ve programları doğrultusunda etkin ekonomik ve verimli kullanılmasını mümkün kılacak, israf ve yolsuzlukları önleyerek ekonomik istikrara katkı sağlayacaktır. Kurumsal yönetim ilkelerinin kamu kurumlarında uygulanabilmesinin koşulu ise, amacı, kamu idaresinin çalışmalarına değer katmak ve geliştirmek için kaynakların ekonomiklik, etkililik ve verimlilik esaslarına göre yönetilip yönetilmediğini değerlendirmek ve rehberlik sağlamak olan uluslararası standartlara uygun etkin iç denetim sisteminin kamu kurumlarında bulunmasıdır. Çalışmada literatür taraması ve alan araştırması (anket) yapılmıştır. Literatür çalışmaları ve anket çalışmasından elde edilen bulgular bizi sonuca götürmüştür. Bu çalışmadan Türkiye'nin iç denetimde uluslararası standartlara ulaşabilmek ve sistemin daha verimli ve etkin işler hale getirilebilmesi için atması gereken önemli adımlar olduğu sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search for an answer to the question ?Is internal audit system in Turkey operated in accordance with legislations, with international standards and by authorized people in public institutions?? Application of institution management principles in public institutions and helping these institutions have an accountable structure will provide public sources to be used effectively, economically and efficiently for the country?s development goals and plans, furthermore, they will preclude waste and corruption so that contribute to the economic stability. There is a condition for applying these institution management principles in public institutions, that is, public institutions should have an effective internal audit system suitable for international standards aiming to assess whether the sources are managed in accordance with the principles of economy, effectiveness and efficiency and also to guide for these issues in order to contribute to and develop the public administration studies. A literature review and fieldwork (survey) were carried out in the study. Findings from the literature review and survey studies have led us to the conclusion. It was concluded that Turkey should take significant steps in order to reach the international standards and make the system work more effectively and efficiently.