Aile konutu
Family dwelling
  1. Tez No: 277197
  2. Yazar: AYŞEGÜL NOHUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tezin konusu ?AİLE KONUTU? dur. Tez giriş ve sonuç bölümleri dışında üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde; aile konutu kavramı, aile konutunun önemi ve düzenlenme amacı ele alınarak, Türk hukukundaki özellikleri vurgulanmak istenmiştir.İkinci bölümde, aile konutunun ne olduğu belirtildikten sonra, bu konut üzerinde üstün hak sahibi olan eşin, bu hak sahipliğinin niteliğini ve söz konusu haklarını kullanırken hangi hukuki işlemlerin TMK. m. 194 kapsamında, diğer eşin rızasını gerektireceği hususu açıklanmıştır.Üçüncü bölümde, TMK. m. 194 gereği zorunlu olan diğer eşin rızasının hukuki niteliği, rıza vermemenin sonuçları ve rıza vermekten kaçınma halinde, hak sahibi eşin TMK. m. 194/II gereği mahkemeden tek başına yetki talebi ile son bölümde TMK. m. 194/III ile getirilen aile konutu şerhinin hukuki niteliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this dissertation is ?FAMILY DWELLING?. The dissertation consists of three chapters except introduction and conclusion parts.In Chapter I, family dwelling, the importance of family dwelling and the aim of the regulation are discussed and it is proposed to emphasis their specifics in the Turkish Law.In Chapter II, following the definition of family dwelling, the nature of the titleholder of the wife/husband is explained and the legal actions that are required the consent of the wife/husband within the scope of Article 194 of the Turkish Civil Code are presented.In Chapter III, the nature of the wife/husband?s consent that is required within the scope of Article 194 of the Turkish Civil Code, the consequences in case the consent is not granted and in such case the authorization request of the titleholder wife/husband from the court in accordance with Article 194/III of the Turkish Civil Code are analyzed as well as the nature of the annotation of family dwelling in the last chapter as regulated under Article 194/III of the Turkish Civil Code.