Balkanlar'da ulaştırma sektörünün yeniden yapılandırılması ve Türk dış ticaretine etkileri
Reconstructing of transport sector in the balkans and its effects to Turkish foreign trade
  1. Tez No: 277196
  2. Yazar: ERHAN TÜRBEDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHTEŞEM KAYNAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, Economics, Transportation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Balkan ülkelerindeki ulaştırma yatırımlarının büyük bir kısmı 1970'ler ve 1980'lerde gerçekleşmiş, gerekli bakım ve onarım çalışmaları ise önemli ölçüde ihmal edilmiştir. Bunun yanında, bölgede yaşanan savaşlar, ekonomik istikrarsızlık ve siyasi kargaşaların da etkisiyle, Balkan ülkelerinin ulaştırma altyapısı hem zarar görmüş, hem de yeterince gelişim gösterememiştir. Ulaştırma altyapısının yoğunlu, kalitesi ve verimliliği açısından, Balkan ülkeleri 27 AB ülkesindeki ortalamaların oldukça gerisinde bulunmaktadır. Bu nedenle, verimli bir ulaştırma altyapısının geliştirilmesi, bölge ülkeleri önünde duran temel ihtiyaçlardan birisidir. Balkan ülkelerinde daha verimli çalışan bir ulaşım sistemine sadece bölge ülkelerinin ekonomik istikrarı için değil, uluslararası transit taşımacılık açısından da ihtiyaç vardır.Bu tezin amacı, Balkan ülkelerindeki ulaştırma altyapısının mevcut durumunu değerlendirmek; gelecekte bölgenin ulaştırma altyapısına ilişkin yaşanabilecek gelişmelere ve bu gelişmelerin Türkiye'ye olası yansımalarına ışık tutmaktır. Tezin hazırlanmasında esas itibariyle izlenen yöntem, tümdengelimdir. Tez, Balkan ülkelerinin ulaştırma politikalarını AB'nin çıkarlarının belirlediği, gelecekte bölgenin ulaştırma altyapısının ve ulaştırma politikalarının AB'nin ihtiyaçları doğrultusunda gelişeceği, bütün bunların ise Türkiye açısından bazı fırsat ve sorunlara yol açabileceği hipotezi çerçevesinde geliştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar bu yöndeki hipotezi önemli ölçüde desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
A significant proportion of the transportation investments in Balkan countries was realized during 1970?s and 1980?s whereas the required repair and maintenance operations were neglected to a large extent. Besides, along with the impact of the wars, economic instability and political chaos, transportation infrastructure of the Balkan countries was both damaged and poorly developed. Balkan countries lag behind the EU-27 countries with respect to the intensity, quality and efficiency of the transportation infrastructure. Therefore, development of an efficient transportation infrastructure is one of the most fundamental challenges for the region. A more efficient transportation system across Balkan countries is of necessity not only for economic stability across the region but also for international transit transportation.The purpose of this dissertation thesis is to assess the current state of the transportation infrastructure in Balkan countries and to shed light on the possible developments with regard to the transportation infrastructure of the region as well as on their potential repercussions on Turkey. The thesis employs a deductive method. The thesis is built on the hypothesis that the transportation policies of Balkan countries are determined by the interests of the EU and that the future transportation infrastructure and transportation policies of the region is to be developed in line with the needs of the EU, which have the potential to result in some opportunities and problems for Turkey. Results reached support the hypothesis to a considerable extent.