2547 Sayılı Yükseköğretim Yasası ışığında akademik personel atamaları ve yargısal denetimi
In the light of Higher Education Law Marked with a Number 2547 academic staff assignments and judicial supervision
- Tez No: 277199
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hukuk, Education and Training, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada; 2547 sayılı Yükseköğretim Yasası ışığında akademik personel kavramı, bu personelin atama işlemleri ile bu işlemlerin yargısal denetimi incelenmektedir. Bu çerçevede çalışmanın temel kavramlarını akademik personel, akademik personelin atanması ve atama işlemlerinin yargısal denetimi oluşturmaktadır.Temel olarak, akademik personelin atama işlemlerine ilişkin usul ve esaslar 2547 sayılı Yükseköğretim Yasasında kurala bağlanmıştır. Bunun yanı sıra, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Yasası, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası ve Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik de konuyla ilgili hükümler içermektedir. Çalışma bu mevzuat hükümleri çerçevesinde ele alınmıştır. Atama işlemlerinin yargısal denetimi konusunda da Danıştay içtihatlarından faydalanılmıştır.Bu çerçevede çalışmanın ilk bölümünde, akademik personel kavramı incelenmiştir. Bu ana kavram altında, öğretim üyesi, öğretim görevlisi, okutman, öğretim yardımcısı kavramlarının tanımı yapılmıştır.İkinci bölümde ise, birinci bölümde tanımlarına yer verilen akademik kadro/unvanlara atama işlemlerinin tabi oldukları yasal süreç, bu süreçte tesis edilen işlemlerin yargısal denetimi, Danıştay'ın konuyla ilgili içtihatları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, academic staff notion, this personels assignment operations and this operations judicial supervisions are investigated in the light of Higher Education Law Marked With a Number 2547. In this respect, academic staff, academik staff?s assignments and assignment operations judicial supervisions are constitute of studies basic notions.Basicly, methods and principals concerning of academic staff?s assignment operations are connected to rules in Higher Education Law Marked With a Number 2547. In addition to, Higher Education Personel Law Marked With a Number 2914, Civil Servant Law Marked With a Number 657 and Legislation About Methods and Principals concerning of Central Exam Apply to Assignments by Transfer or Without Working and Entrance Exams to Instructors Cadres Out of Teaching Staff are include judgements about issue. This study is handled as part of this statute judgements. With respect to assignment operations judicial supervision take advantage of Council of State?s jurisprudences.In this respect, academic personel notion is investigated in the first part of this study. Under this main notion, teaching staff, lecturer, teachtext, instruction assistant notions description is made.In the second part of this study, legal processes which assingment operations to academic cadres-titles given a place in the first part of this study are depend on, in this process assignment operations judicial supervision and Council of State?s jurisprudences about this issue are investigated.