Hiperinsülinemi üzerine biyokimyasal araştırmalar
Biochemical research on hyperinsulinemia
  1. Tez No: 27720
  2. Yazar: EROL ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEHEN ALTINER (SÜR)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
-44 VII- ÖZET HIPERINUSILENEMI ÜZERİNE BİYOKİMYASAL ARAŞTIRMALAR EROL ÇA?LAR ANAHTAR KELİMELER : HİPERİNSÜLİNEMİ, İNSÜÜN DİRENCİ, OBEZİTE, HİPERTANSİYON Bu çalışmada Cerrahpaşa tıp Fakültesi Dahiliye Kliniği Diabet Polikliniği 'ne, Genel Dahiliye Polikliniği 'ne ve Kardiyoloji Enstitüsü 'ne başvuran, obez, hipertansiyonlu ve is- kemik kalp hastası olan hastalarda, glikoz toleransından sonra, obezite ve hipertansiyon ağırlığına göre insülin seviyesindeki değişiklikler (hiperinsülin), insülin resistansı ve lipid metabolizmasındaki değişiklikler incelendi. Kontrol grubunun insülinojik indeksi 0.27 iken obez I ve obez II 'de bu oran 0.50- 0.55 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
46- VIII- SUMMARY BIOCHEMICAL RESEARCH ON HYPERINSULINEMIA EROL ÇA?LAR KEY WORDS : HYPERINSULINEMIA, INSULIN RESISTANCE, OBESITY, HYPERTENSION In this research, changes in insulin level (hyperinsülinemia) and lipid metabolims, depending on the obesity and hypertensive are investigated by following the glucose to- lerence test on obese subjects on patients with hipertension and and ischemic cardiac disease. According to body mass indeices the obese groups are classified as obese I and II. The insülinogenic indeices of obese I and obese II were found as 0.50-0.55 while for the control group it was found to be 0.27. Althought, the difference between obese I and obes II was insignificant, the diffe rences between obes I, obes II compered to controls were significant. When the same comparison was made between hypertensive I and hypertensive II-47 no great significant difference.