2008 finansal krizinin çıkışında asimetrik bilgi sorununun incelenmesi ve değerlendirilmesi
Investigation and evaluation of asymmetric information as a trigger of 2008 financial crisis
- Tez No: 277208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Piyasa başarısızlıklarından biri olarak kabul edilen asimetrik bilgi sorunu piyasa oyuncularının yapılacak işlemle ilgili sahip oldukları bilgilerin farklı olması şeklinde tanımlanabilir. Piyasanın etkin bir şekilde işlemesine engel olan asimetrik bilgi sorunu çalışmada krizlerin çıkışında ve derinleşmesindeki rolü açısından ele alınmıştır.Çalışmada, asimetrik bilgi sorunu piyasa işleyişini bozan bir unsur, bir kriz tetikleyicisi olarak ele alınarak 2008 Finansal Krizinin gerek çıkış gerekse de derinleşme aşamalarındaki payının yanı sıra, asimetrik bilgi sorununun çözümüne yönelik düzenlemelerin de incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda asimetrik bilgi sorununun daha önceki krizlerdeki payı, Amerikan finansal sisteminde asimetrik bilgi sorununun önlemesi amacıyla Krizden önce yapılan düzenlemeler incelenmiştir. Son olarak, asimetrik bilgi sorununun çözümü ile ilgili önerilerde bulunulmuş, Kriz sonrası dönemde yapılması planlanan değişikliklerle ilgili tasarılar incelenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Asymmetric information problem, which is accepted as one of market failures, can be defined as a market player has different level of knowledge about the transaction than the other. Asymmetric information problem, as an obstacle to the effective functioning of the market, is examined with its role as a trigger and a developer in crisis times.In this study asymmetric information problem has been taken as an obstacle to the effective functioning of the market and its role as triggering and deepening the financial crisis. The objective of this study is to investigate the role of asymmetric information problem at starting and deepening stages of the 2008 Financial Crisis as well as regulations aimed to solve it. In this context the role of the asymmetric information problem in earlier crises, and measures to avoid the possible asymmetric information problem in American financial system are examined. Finally, some suggestions are made for the solution of asymmetric information problem and some of the planned regulations for future in the USA are evalued.