Afyonkarahisar ili Çay ilçesi ve çevresi halkbilimi ürünlerinin sosyokültürel açıdan değerlendirilmesi
The sociocultural evaluation of folk products in the district of Afyonkarahisar City's Çay and its neighborhood
  1. Tez No: 277207
  2. Yazar: CEMİLE KOCAPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
?Afyonkarahisar İli Çay İlçesi ve Çevresi Halkbilimi Ürünlerinin Sosyokültürel Açıdandan Değerlendirilmesi? adını taşıyan bu yüksek lisans tezinde; Afyonkarahisar'ın Çay ilçesi ve çevresinin halkbilimini oluşturan halk sanatları, halk mimarisi, halk oyunları, halk müziği, halk edebiyatı, doğum, sünnet, evlenme, ölüm gibi hayatın dönüm noktalarıyla ilgili gelenek ve görenekleri, halk hekimliği, halk ekonomisi, halk tiyatrosu, halk oyunu, bayramlar ve törenler, halk inançları, halk mutfağı gibi ürünleri derleme ve tarama sonucunda elde edilen metin ve bilgilerle bunların günümüze gelirken yaşadığı evreler ve sosyokültürel bakımdan bugünkü durumu değerlendirilmektedir.Kültürlerin güçlendirilmesi amacıyla birçok ülke ve toplum, halk kültürü ürünlerini derleyerek ulusal kültüre ve dolayısıyla uygarlığa kazandırma çabasına girmiş ve bu çalışmalarında başarılı da olmuştur.Afyonkarahisar'ın Çay ilçesi ve çevresinden derleme/ tarama yöntemiyle elde edilen verilerin sosyal ve kültürel bir inceleme yapılarak ülkenin somut olmayan kültürel mirasına kazandırılması amaçlanmaktadır.İlçe bulunduğu coğrafi konum sebebiyle Anadolu insanının kültürel dokusu, yaşayış biçimi, giyim- kuşamı, davranışları gibi hususlar Çay ve çevresinde yaşayan insanlarda görülmektedir. Bu bakımdan Çay ve çevresinin halk kültürü dolayısıyla halkbilimi ürünleri önem kazanmaktadır. Ayrıca bu yöre henüz şehirleşme sürecini tamamlayamadığından otantik bir yapıya sahiptir. Hâlâ insanların yaşama biçiminde, giyim- kuşamında, ekonomisinde, sosyal ve kültürel geleneklerinde, edebiyatında belirgin bir değişme gözlenememektedir. Böylesine otantik bir yargıya sahip bir yörenin halkbilimi bakımından bilimsel anlamda değerlendirilmemiş olması da bu çalışmaya farklı bir önem kazandırmaktadır.Çay ilçesiHalk BilimiHalk EdebiyatıSosyokültürelDönüşüm
Özet (Çeviri)
In this master?s degree thesis which is named as ? The Sociocultural Evaluation of Folk Products İn The District Of Çay And İts Neighborhood? :As a result of choosing and gathering the texts and information about the products of folk arts, folk architecture, folk dances, folk müsic, folk literature, customs and traditions which are turning points in life such as (birth, ritual, circumcision, marriage, and death) folk medicine, folk economiy, folk theatre, bayrams and ceremonies, folk beliefs folk cuisine etc.in the district of Çay and its neighborhood in Afyonkarahisar and the stages they underwent up to now and their sociocultural situation are deeply evaluated.İn order to stengthen the cultural values, many countries and nations, try to collect folk cultural products and therefore, they help to the national culture and civilization. Moveover, in the studies, they managed to do so.İn this thesis, the main aim is to add the data which is collected around the district of Çay in Afyonkarahisar through social and cultural examination to the abstract cultural inheritance.The cultural characteristics, life style, dressing attitudes etc. of Anatolian people are avaiable in the characteristics of people living in the.in the district of Çay because of the geographical location Afyonkarahisar and Çay. Therefore, folk culture and folk science products of the district Çay gain importance. Moreover, this region has an authentic construction due to its nan-urbanal characteristics. There still cannot be seen a dstinctive change in the life style, dressing, economiy, social and cultural traditions and literature of the people in this region. That a district which has got such an authentic structure hasn?t been evaluated scientifically until now makes this study / thesis much more important.Çay DistrictFolkloreFolk LiteratureSocioculturalEvalation