Sırri Giridi'nin 'Ruh' risalesinin tahlili
  1. Tez No: 277210
  2. Yazar: MUSTAFA ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
`Ruh' kavramı, tarihin değişik dönemlerinde ele alınmış ve üzerinde derinlemesine düşünülmüş bir kavramdır. XIX. Yüzyılda yaşayan Sırrı Girîdî'nin yazmış olduğu `Ruh' risalesinin, ilk olarak günümüz Türkçe'siyle okunabilir bir hale dönüştürülmesi, sonra da eser kapsamında anlaşılabilir bir `ruh' kavramı oluşturulması amaçlanmıştır. Yöntem olarak yazarın atıf yaptığı belirsiz kaynakların tespit edilmesi ve yardımcı kaynaklara ulaşarak eserin tahlil edilmesi yöntemi kullanılmıştır. Eserin, geçmişten günümüze kadar oluşmuş olan farklı insan anlayışları içinde, çoğunluğun kabul ettiği, `beden ve ruhun karışımıyla oluşan insan' anlayışına dahil olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of ``spirit?? is one of the concepts which has been argued out and reflected upon by many in different periods of history. One of them was the 19th century scholar Sırrı Giridi, who wrote a treatise on the ``spirit??. In this dissertation we firstly aim to make the treatise a read-able modern Turkish text and secondly we intend to develop an graspable concept of ``spirit?? through the treatise. Our methodology was to use some relavant sources to help us in analysing the treatise, and also we also took upon ourselves to identify the unknown sources which was referred to by the author. The conclusion reached, in this work, is that the author?s understanding of human being in his treatise is the the fact that the human being is a composition of body and spirit which is the understanding of the majority over the course of history from amongst many different understandings.