21. yüzyıl güvenlik politikalarında enerji ve Hindistan'ın enerji güvenliği siyaseti
The role of energy in the security politics of 21st century and energy security politics of India
- Tez No: 277211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEYFETTİN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
21. yüzyıla girerken ?güvenlik? kavramında birçok değişim meydana gelmiştir. Bunlardan birisi de güvenliğin ?enerji? boyutudur. 20. yüzyılın başlarında petrolün keşfiyle başlayan mücadele yaklaşık yüz yıldır tüm hızıyla devam etmektedir. Enerji alanında yaşanan mücadele hemen hemen tüm dünya devletlerinin gündemine yerleşmiştir. Devletlerin dış politika hamleleri büyük ölçüde enerji merkezli olmaya başlamıştır. Asya kıtası ise enerji alanında giderek kendinden daha fazla söz ettirmeye başlamaktadır. Özellikle Çin ve Hindistan toplamda 2.5 milyar civarındaki nüfusları ve artan enerji ihtiyaçlarıyla enerji politikalarında önemli yer edinmeye başlamıştır. Bu bağlamda Hindistan bölgenin önemli bir aktörü olarak gerek bölgesel gerek küresel gelişmelerde varlığını iyiden iyiye hissettirmeye başlamıştır. Enerji tüketiminde giderek yükselen grafiği bölgenin diğer önemli gücü Çin ile Hindistan'ı karşı karşıya getirmektedir. Hindistan'ın bölgedeki rekabette önemli bir unsur olarak yer alması ise enerji kaynaklarına sahip olabilmekten ve enerji kaynaklarının mümkün olabildiğince çeşitlendirmekten geçmektedir. Hindistan gibi bölgesel güç olma yolunda önemli adımlar atan bir devletin gücü ?enerji güvenliği? politikalarını doğru bir biçimde yönlendirmesiyle doğru orantılıdır. Artan nüfus ve ekonomik kalkınma ile birlikte enerji ihtiyacı da giderek artmakta bu da bölgede enerji alanında rekabetin giderek artacağına işaret etmektedir. Hindistan'ın bu mücadelede kazanan taraf olmasını ?enerji güvenliği? politikaları belirleyecektir.
Özet (Çeviri)
Through the 21st Century, many alternations have occured in the concept of ?safety?, one of which is the ?energy? dimension of safety. The war evolving with the discovery of fuel at the beginning of 20th century has been proceeding for a century and the fight in the energy field has been settled at the agenda of almost all the countries around the world. Foreign policies of the nations have been started to be based mainly on energy sector. Meanwhile Asia has started to be mentioned most often on the energy field. Especially with their nearly 2.5 billion population and increasing energy requirements, China and India have obtained crucial roles in the energy politics. In this context, as one of the most important actor of the region, India reveals both in the regional and global developments. India has begun to come across with China, which is another very important actor in the region, because of its increasing energy consumption. The conditions that India has to provide in order to maintain its important role in the competition in this region are possesion and diversification of energy resources. The power of India, as a country taking major steps to become a regional leader, is directly proportional to the accurate management of its policies on the energy security. Due to increasing population and economical developmets the energy demand in the country has been increasing. This indicates that competition in the energy field in the region will keep on ascending gradually. The policies on the energy security will designate India?s victory in this war.