Âşık geleneği içinde Ali Rıza Malkoç'un hayatı, sanatı ve şiirleri
Ali Riza Malkoç?s life, his art and poems in tradition of bard
- Tez No: 277217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 827
Özet
Çalışmamızda; Türk Halk Edebiyatı, Âşık Edebiyatı sahasınınyaşayan temsilcilerinden Âşık Ali Rıza Malkoç'un hayatı, sanatı ve şiirleriortaya konularak, Ali Rıza Malkoç'un gelenek içerisindeki yeri tespitedilmeye çalışılmıştır. Amacımız, Âşık Ali Rıza Malkoç'tan hareketlegünümüz âşıklık geleneğinin durumuna ışık tutarak, ileride yapılacakçalışmalara yardımcı olmaktır.Çalışmamız sırasında elde ettiğimiz bilgiler tez içeriğine uygun olarakdeğerlendirilmiştir. Tezimiz yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde;Âşık Ali Rıza Malkoç'un hayatına, âşıklık geleneği içerinde yer alışına, şiir veâşıklık hakkındaki görüşlerine ve kendisi ile yapılan röportaja yer verilmiştir.İkinci bölümde; şiirlerinin hane sayısı, ölçü ve durakları ve kafiye yapısı veredifleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde; şiirlerdeki edebi sanatlar ve anlatımşekilleri incelenerek, Malkoç'un dil ve üslup özellikleri tespit edilmiştir.Dördüncü bölümde, Malkoç'un şiirlerinin şekil ve tür bakımından incelemesiyapılmış, beşinci bölümde şiirlerdeki motifler tespit edilmiştir. Altıncı bölümdeşiirler hecelerine göre tasnif edilerek numaralandırılmıştır. Son bölüm ise Malkoç'la ilgili çeşitli ek belgelerden oluşmaktadır. Çalışma sırasındayaralanılan kaynaklar kaynakça kısmında alfabetik olarak yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, Bard Ali Rıza Malkoç?s life, art and poems wereexhibited and the place of Ali Rıza Malkoç in this tradition was tried todetermine. Our goal is to enlighten today?s bard tradition by the help of AliRıza Malkoç and to help further investigations in the future.The information gathered during our study were evaluatedappropriately according to content of thesis. The thesis is formed from sevenparts. In first part; Bard Ali Rıza Malkoç?s life, his place in tradition of bard,his ideas about poem minstrelsy and interview done with him were placed.In the second part; digit numbers of his poems, accuracy and caesuras andrhyme forms and redif were investigated. In the third part; literary arts in thepoems and expression types were surveyed and Ali Rıza Malkoç?s languageand style features were determined. In the forth part, the investigation ofMalkoç?s poems on account of type and form were done, in the fifth partmotifs were stated in the poems. In the sixth part poems were labeledaccording to their syllable numbers and numerated. The last part is formedwith some related documents about Malkoç. Resources which were usedduring the study were sorted alphabetically in bibliography.