Soğuk Savaş Döneminin Avrupa'daki terör faaliyetlerine etkisi: Almanya, İtalya, Yunanistan
The effects of Cold War Era on terror activities in Europe: Germany, Italy, Greece
- Tez No: 277218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEYFETTİN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Terörizmin konusunda uluslararası alanda genel kabul görmüş bir tanımın olmamasının pratikteki anlamı, terörizmin, bir güç mücadelesi olarak kabul edilen uluslararası ilişkilerde, uluslararası alanda kıt olan kaynaklar üzerinde söz sahibi olarak ihtiyaçların karşılanması, rakip olarak görülen aktörlerin siyasi, askeri, toplumsal ve ekonomik güçlerinin zayıflatılarak, uluslararası alanda öne çıkmalarının engellenmesi, oluşacak boşluktan faydalanarak, dış politika hedeflerinin gerçekleşmesinde mesafe almak ve uluslararası toplumda öne çıkmak, statükoyu korumak, terör eylemleri üzerinden silah satarak ekonominin işletilmesini sağlamak, yeni silah ve teknolojilerin denenmesi ve terörle mücadele adına, Afganistan ve Irak gibi, belli bir bölgeye yerleşilmesi gibi amaçlar çerçevesinde bir dış politika aracı olarak kullanıldığına işaret etmektedir.Bu bağlamda iki kutuplu dünya sisteminde ve sonrasında Avrupa uluslararası güvenliği tehdit eden Marksist-Leninist terör örgütlerinin, Doğu bloğunun yanı sıra Batı bloğu tarafından da kullanıldığı yönünde ciddi ihtimaller bulunmaktadır. Soğuk Savaş döneminde ABD ve SSCB, özellikle Avrupa'daki çıkarlarını koruyabilmek, sürdürebilmek ve geliştirebilmek için, bu tarzdaki örgütlerden fayda sağlamaya çalışmışlardır. Böylece Avrupa ülkeleri, günümüze kadar etki eden bir terör macerası içinde olmuştur. Bu durum tabiatiyle Avrupa Birliği'nin terörle mücadele boyutuna da yansımıştır.
Özet (Çeviri)
The lack of a generally accepted definition of terrorism in the international arena means in practice that it is used by international actors respectufully to their aims as a foreign policy tool in international relations; to satisfy the needs of possessing the rights on scarce resources worldwide, to hinder the actors that are seen as rivals, becoming prominent in international relations by weakening their political, military, social and economical power, by using that vacancy, to progress in the way of foreign policy aims and so come to the fore in international society, to protect the status, to operate the economy by selling weapons related to terrorist attacks, to try newly developed weapon and technology and It?s also possible to say that for the fight against terrorism, as Iraq and Afghanistan, terrorist attacks are used for some aims as to settle a place.In this context, that?s liable that Marxist-Leninist terrorist organizations, those threaten European and International Security after and before bipolar world system, were used by not only Eastern block but also Western block. During the Cold War, US and USSR have tried hard to gain favor from those kinds of organizations to protect, develop and sustain their interests especially in Europe. Thus European countries have been in a terror adventure affecting up to now. Naturally this situation has reflected in the size of European Union?s counter-terrorism dimensions.