15.-16.yüzyıl divanlarına göre divan şiirinde sevgili
The beloved in 15th and 16th century divan literature
  1. Tez No: 277256
  2. Yazar: HÜSEYİN GÖNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMÂL KURNAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 587
Özet
Bu tez 15.-16.Yüzyıl Divanlarına Göre Divan Şiirinde Sevgili konusunu ele almaktadır. Aşk odağında kurgulanan ve sevgili, âşık, rakip üçlüsünden oluşan yapının merkezinde bulunan sevgili bütün divan şiirinin anlaşılmasında anahtar role sahiptir. Bu çalışmayla divan şirinde önemli yer tutan, hemen hemen bütün unsurlarla ilgili olan sevgili tipi ve onun etrafında oluşan anlam yükü tahlil edilmiştir. Çalışmada divan şiirinin klasik dönemi olarak tanımlanan 15.-16.yy'dan 14 divan seçilerek dönem ve şair sınırı çizilmiştir. Divan şiirinin kaynağı ve mecaz örgüsünden başlamak üzere sevgili tipinin kaynağı ve sevgili tipolojisine dair bütün yönler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu incelemeyle birlikte sevgili tipolojisi oluşturulmuştur. Sevgili ve sevgiliye ait güzellik unsurları, ilgili divanlar taranarak fişlenmiş ve konu tasnifine göre metne dahil edilmiştir. Tespit edilen unsurlar teşbih yönü bağlamında bir araya getirilmiştir. Sonuç olarak divan şiirinde sevgiliye dair müstakil bir eser ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis will analyze the Beloved in 15th and 16th century Divan Literature. At the very center of the darling, lover and rival triangle, the ?Beloved? plays the key role in the understanding of Divan poetry. This thesis aims to analyze the typical Beloved character, who is of vital importance in Divan poetry, and who is related to almost every single component of poetry at the time.In this work, 14 Divans have been selected from the 15th and 16th centuries, the time described as the classical period in Divan poetry, and have been analyzed according to their period and poets. Starting from the metaphorical components and the origins of Divan poetry, the origin of the Beloved and the Beloved tipology have been analyzed in detail. In the light of this analysis, a tipology of the Beloved has been created. The Beloved and the components of beauty associated with the image of the Beloved have been indexed and included in the text according to the classification of the topic. All these components have been brought together in a comparative context. In the end, a unique work on the Beloved in Divan poetry has been produced.