Türk siyasi tarihinde Milli Nizam ve Milli Selamet Partileri
The parties of National Order Party and Salvation Party in Turkish politicial history
  1. Tez No: 277262
  2. Yazar: DURMUŞ ALİ KOLTUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de, 1961 Anayasası'yla kurulmuş olan Anayasa Mahkemesi'nin kapattığı ilk siyasi parti olan Milli Nizam Partisi (MNP; 26 Ocak 1970- 20 Mayıs 1971) ile onun devamı niteliğindeki Milli Selamet Partisi'nin (MSP; 11 Ekim 1972- 12 Eylül 1980) siyasi faaliyetlerini ortaya koymaktır.Bu çalışmada bu partilerin programları ve seçim bildirileri değerlendirildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Arşiv ve Dokümantasyon Dairesi, Milli Kütüphane ve Türk Tarih Kurumu'nda dönemin gazeteleri özellikle Cumhuriyet ve Milli Gazete tarandı. Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsünün 1973 ve 1977 Genel Seçimleri sonuçları yorumlandı. Bu partilerin önde gelenlerinden olan M. Gündüz Sevilgen, Süleyman Arif Emre gibi kişilerin de hatıratlarından yararlanıldı.Bu noktada çalışmamız bu iki partinin siyasi faaliyetlerini kapsamaktadır. Her iki partinin de dayanak noktası siyasi-İslam'dır. Siyasi İslam, ya da İslam'ın siyasileştirilmesi 19. yüzyıla, Osmanlı Devleti'nin son dönemine kadar uzanmaktadır.Fakat Cumhuriyet'in ilanından II. Dünya Savaşı'nın bitimi olan 1945'e kadar, Türkiye Tek Parti yönetimiyle idare edilmiştir. A.B.D ve İngiltere'nin liderliğinde Müttefik kuvvetlerin İkinci Dünya Savaşı'nı kazanması milli idare sistemlerinde demokratikleşme sürecine yol açtı.1950'lerden sonra Türkiye'deki sanayileşme politikası, alt yapı çalışmaları, yeni karayollarının yapılması, tarımda makineleşme gibi olgular köylerden büyük şehirlere iç göçe yol açtı. Büyük şehirlerdeki bu nüfus her iki partinin oy potansiyelinin temelini oluşturmaktadır. Bu durum tarihi olgunun sosyolojik yönüne işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to introduce the political actions of National Order Party (Milli Nizam Partisi 26 January 1970- 20 May 1971) established under the political atmosphere created by the Constitution of 1961 and closed down by the Constitutional Court and also the National Salvation Party (Milli Selamet Partisi), as its continuation.In this study, the programmes of these parties and their election manifestos are evaluated. Moreover the newspapers of the period, especially Cumhuriyet and Milli Gazete which can be found in the archives and documentation department of the Grand National Assembly of Turkey, National Library and the Library of Turkish Historical Society are used mainly. And also the results of the poll declared by the State Institute of Statistics, Prime Ministry of Republic of Turkey was interpretted. The memories ot the leading persons of these parties such as M. Gündüz Sevilgen, Süleyman Arif Emre are examined.The base of these two parties were political İslam. The historical roots of the using of İslam as political agecy and the politization of İslam went back to the the last periods of the Ottoman Empire.From the Proclamation of Republic in Turkey to the end of the Second World War in 1945, the one-party namely the party of Republic People administered Turkey. The victory of Second World War by Allied Powers under the United States and the United Kingdom paved way the democratization process in the national administration system.After the 1950?s, the industrialization policy, infrastructure investments, the building of new highway, agricultural mechanization in Turkey caused the internal migration from village to big cities. This population in the big cities was at the basis of vote potentials ot these two parties. This fact has got sociological sides.