Türkiye'de egemen medyada örgütlü kamu çalışanlarının temsili: Hürriyet üzerine bir çalışma
Representation of organized public servants of main media in Turkey: a study on Hürriyet
- Tez No: 277261
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE YÜCESAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Küresel kapitalizm çağında çevre ülkelerdeki kamu çalışanları uluslararası örgütlerin yapısal uyum programları çerçevesinde iş güvencesi, sosyal güvenlik hakları, sağlık ve ücretler bakımından çeşitli sorunlarla karşı karşıya bulunmaktadırlar. Bu sorunlara karşı mücadele eden ve grev ile toplu sözleşme hakkından mahrum bulunan Türkiye'deki kamu çalışanı sendikaları için medya aracılığıyla kamuoyuna ulaşmanın büyük önemi bulunmaktadır. Ancak küresel kapitalizm çağının egemen medyası neoliberal görüşleri pekiştirici yönde yayın yapmakta, emek kesimini temsil eden bu örgütlere sayfalarında oldukça az yer vermekte ve emek kesimi örgütlerini içerikten farklı yöntemlerle dışlamaktadır.Kamu çalışanları örgütlerine egemen medyada nasıl yer verildiğini Hürriyet gazetesi örneğinde ele alan bu çalışmada, hem kamu çalışanları kesiminin yaşadığı sorunların hem de egemen medya kuruluşlarının yayın içeriğini belirleyen temel mekanizmanın aynı neoliberal görüşler çerçevesinde ortaya çıktığı anlatılmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the age of global capitalism, the public servants in peripheral capitalist countries face some problems such as job security and social security rights as a part of structural adjustment programmess of the international organisations. It is vital for the unions of public servants in Turkey, which fight against all these matters without the right of collective bargaining and strike, to reach the public opinion through media. However, the mainstream media of the age of global capitalism broadcast in a way to strengthen the neoliberal views, so they give very limited place on their pages to these organisations which represent labors, and exclude these labor organisations with different methods.This study examines the place of public servant organisations in the mainstream media with the guidance of the newspaper Hürriyet. This study puts forward that both the problems of public servants and the mechanism which defines the broadcast content of the mainstream media organisations come up within the framework of the same neoliberal views.