Turistik satın alma kararında destinasyon imajının önemi: Ankara ili uygulaması
The importance of destination image in decision of touristic purchasing: Application of Ankara
- Tez No: 277269
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MİTHAT ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Turistler tarafından gerçekleşen destinasyon seçim sürecinde, destinasyon imajı önemli bir unsurdur. Destinasyon imajı insanların destinasyon hakkında beklentilerini ifade etmektedir. Destinasyonlar birçok unsuru bünyesinde barındırarak turizm ürünlerinin bir arada olduğu hizmetler sunarak insanları belli niteliklerinden dolayı kendilerine doğru yönlendiren çekici merkezlerdir. Bu doğrultuda turistin karar alma sürecinde onun edindiği bilgilenme düzeyi kadar, sahip olduğu izlenimler, ön yargılar, hayaller, beklentiler, duygu ve düşüncelerden oluşan imajın belirleyiciliği söz konusudur.Bu çalışma kapsamında turistik satın alma kararında destinasyon imajı önemine yönelik bir araştırma yapılmıştır. Bu bağlamda çalışmada öncelikle turizm ve turizm pazarlaması kavramı ele alınmış ardından destinasyon imajı ve önemi açıklanmıştır. Son aşamada ise turistlerin satın alma kararında destinasyon imajı önemini ölçmek amacıyla anket uygulaması sonucu elde edilen veriler istatistiki analizlerle yorumlanmış, Ankara'nın olumlu bir destinasyon merkezi olması adına önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the process of the choise of the destination is done by tourists, destination image is an effective factor. Destination image expresses about the people?s destination expectations...Destinations are attractive capitals that steering people itself with emboding a lot of facts and servicing tourism products . In this direction, the process of the tourist?s decision determine their level of enlightenment, impressions, prejudges, imaginations, expectantions, emotions and ideas that are forming of image.İn content of this work,the research was made intended to importance of destination image in touristical purchasing. İn this sense tourism and marketing of tourism are handled primarily ,after that destination image and its importance are mentioned. İn the last section,the datas which was found as a result of the questionaire to measure the importance of destination image in touristical purchasing was interpreted with statical analysis. Some ideas are proposed in order to make Ankara a positive destination center