Finansal araç kavramının uluslararası mevzuat ve Türk mevzuatı açısından incelenmesi
The analysis of the financial instrument concept in terms of international and Turkish legislations
- Tez No: 277285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNSAL BAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Dünya çapında her geçen gün artan sermaye hareketliliğinin bir yansıması olarak finansal araçların değişimi ve gelişimiyle, bu araçların şirketlerin finansal durumları ve performanslarına etkisi son derece önemlidir. Bu nedenle uluslararası alanda yatırımcılar tarafından şirket finansal tabloları titizlikle incelenip, takip edilmektedir. Bu bağlamda finansal tabloların anlaşılabilir, güvenilir ve en önemlisi ülkeler arasında karşılaştırılabilir olması için uluslararası standartlar incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, finansal araçların UFRS, Türkiye'deki kurumların yayınladığı standartlar ve son zamanlarda KOBİ'lere yönelik hazırlanan standartlar taslağını inceleyerek, finansal araçların finansal tablolarda nasıl yer alacağının belirlenmesini sağlamaktır. Ayrıca şirketlerin tabi oldukları uluslararası standartları yerine getirmesiyle eşzamanlı olarak bulundukları ülkenin vergi mevzuatına da aykırı düzenlemeler yapmamaları gerektiğinden, Türk Vergi mevzuatı da çalışma kapsamına alınmıştır. Yapılan inceleme sonucunda, yayımlanmış muhasebe standartlarının, yayımlanma amaçlarına yönelik olduğu anlaşılmıştır ancak KOBİ'ler için ayrı bir uygulamanın söz konusu olması ve bu uygulamanın eğitim seminerleri ile desteklenmesi yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
With the development and evolution of the financial instruments as a reflection of capital mobility which is increasing day by day all over the world, these instruments are quite crucial for the performance and financial condition of the companies. Thus the financial statements of the companies are carefully examined and followed by the international investors. In this context international standards were investigated to make them comprehensible, trustable and most importantly comparable among the countries. The purpose of this study is to define how financial instruments are to take place in financial statements by investigating the standards of financial instruments which are set by UFRS, published by the related Turkish institutions and the drafts of the standards intended for SME?s. Moreover, since the companies should carry out the standards which they are subject to, synchronously they also should not set regulations which are against the country that they are situated in; Turkish Tax Legislation was also covered in the study. As a result of the research conducted, it has been concluded that published accounting standards are intended for the target of these standards but it would be beneficial to have a separate application for SMEs and support this application with training seminars.