Sürdürülebilir enerji ve çevre anlayışına dayalı piyasa mekanizmaları
Market mechanisms based on the concept of sustainable energy and environment
  1. Tez No: 277284
  2. Yazar: ABDULLAH SAMİ BAŞARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kamu Yönetimi, Energy, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüzde, çevrenin eskiye oranla daha fazla tahrip olması ve bunun sonucunda iklim değişikliklerinin belirgin bir biçimde kendini göstermesi, sürdürülebilir kalkınma, çevre ve enerji ilişkisini geçmişe göre daha fazla önem verilmesine neden olmuştur. Özellikle iklim değişikliğine bağlı olarak yeryüzü sıcaklığının gittikçe artış eğilimi göstermesi çevre ile ilgili konularda politika yapıcıların, kamu kurum ve kuruluşların, üniversitelerin ve sivil toplum kuruluşlarının konuya olan hassasiyetini artırmıştır. Kyoto Protokolü ile hızlanan sera gazı ve CO2 salınımlarının azaltımı çalışmaları, Karbon Ticareti ve Karbon Finansmanı ile konunun çevresel boyutu yanında ekonomik yönünü de ön plana çıkarmıştır. Türkiye'de daha çok son yıllarda önem kazanmasına karşın, iklim-çevre-enerji-yatırım-kalkınma ilişkilerinin yeniden tanımlanmasında etkili olan bu kavramlara ülkemizde büyük bir ilgi gözlemlenmektedir. Bir çok Avrupa ülkesine göre yenilenebilir enerji kaynakları açısından zengin olan ülkemizde, yenilenebilir enerji (rüzgar, güneş, su v.s.) projelerinin finansmanı için karbon ticaretinden sağlanabilecek gelirlerin ek katkı sağlayabileceği hususu konuya daha fazla ilgi duyulmasına katkı sağlamaktadır. Piyasa mekanizmalarına yönelik en iyi örneklerin tespit edilip değerlendirilmesi açısından bu konuda öncü rol üstlenen belli başlı AB üyesi ülkelerin piyasa mekanizmaları incelenecek ve değerlendirilmiştir. Her bir piyasa mekanizmasının işleyişi ve özellikleri hakkında en ince detaylarına kadar ele alınmış bilgilere yer verilmemiş, tezin amacı ile uyumlu olacak şekilde söz konusu piyasa mekanizmalarının uygulanabilirliği, etkileri ve ülkemizin sürdürülebilir enerji ve çevre politikaları ile uyumu hususları üzerinde durulmuştur. Diğer taraftan Türkiye Karbon piyasasının gelişimi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde teşvik edilmesi kapsamında yapılabilecek uygulamalara ilişkin öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, since there is more destruction in the environment compared to the past and climate change has significantly shown itself as a result, more importance has been shown on the relationship between sustainable development, environment and energy than the past. The temperature of the earth is increasingly showing an upward trend especially depending on climate change, which increased the sensitivity on issues related to the environment among policy makers, public institutions, universities, and non governmental organizations. Kyoto Protocol has accelerated the studies on reduction of greenhouse gas and CO2 emissions, as well as highlighted also economic aspects like Carbon Trading and Carbon Finance of the topic besides environmental aspects. Although these concepts gained more importance in Turkey in the last years, there is a great interest in our country to these influential concepts in redefining the relationships climate-environment-energy-investment-development relationships. Our country is rich in renewable energy sources according to many European countries and the revenues, which could be gained from carbon trade and can make additional contribution for the financing of renewable energy projects (wind, solar, hydro, etc.), makes more interest to this topic. To determine and evaluate the best examples for market mechanisms, the major EU member states? market mechanisms have been examined and evaluated. The functions and features of each market mechanism have not been discussed in details, instead, the applicability of market mechanisms, impacts of these mechanisms, and compliance with our country's sustainable energy and environmental policy issues are questioned so to be compatible with the goals of thesis. On the other hand, to develop Turkey's carbon market and promote renewable energy sources development in the context of sustainable development, some proposals for the practical implementations have been tried to be develop.