Türkiye'nin ulusal güvenliği bağlamında ayrılıkçı terör örgütü sorunu
The issue of separatist terrorist organization in the context of national security of Turkey
  1. Tez No: 277304
  2. Yazar: ATA ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
?Türkiye'nin Ulusal Güvenliği Bağlamında Ayrılıkçı Terör Örgütü Sorunu? başlıklı bu çalışmada, teorik planda terör, terörizm ve ulusal güvenlik kavramlarının analizleri yapılmış, bu kavramlar ışığında PKK terör örgütünün geçirdiği tarihsel süreç ve Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik oluşturduğu tehdit incelenmiştir. Ülkemizi otuz yılı aşkın bir süredir tehdit eden etnik temelli ayrılıkçı PKK terörünün, uyguladığı şiddetle toplumun hafızasında yer etmesi bakımından ayrı bir önemi bulunmaktadır. Örgüt'ün elebaşı terörist Abdullah Öcalan'ın yakalanmasıyla birlikte strateji değişikliğine giden örgüt, terörist adlandırmasından kurtulup siyasal bir nitelik kazanma çabası içindedir. Bununla birlikte, 20. yüzyılın en kanlı terör örgütlerinden biri olarak, Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehdit eden PKK gelecekte de Türkiye için bir tehdit olma özelliğini sürdürecektir.
Özet (Çeviri)
In this study entitled ?The Issue of Separatist Terrorist Organization in the Context of National Security of Turkey?, the concepts of terror, terrorism and national security are analyzed in a theoretical view and in the light of these concepts, the historic evolution of PKK and the threat exposed by this organization to national security of Turkey are examined.Ethnic secessionist terror of PKK that has been threatening our country for more than 30 years has a special importance since it occupied a place in the memory of people because of the violence that it executed. Hereupon the capture of the organization?s terrorist leader Abdullah Öcalan, the organization carried out a shift in its strategy in order to get rid of the terrorist label and gain a political character. Nonetheless, as one of the bloodiest terrorist organizations of the 20th century, PKK which threatens the national security of Turkey will maintain to be a threat for Turkey in the future as well.