Güç ve 'egemenlik' kavramları bağlamında Antonio Gramsci ve Edward Said'in görüşlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of Antonio Gramsci and Edward Said's opinions according to the concepts of ?power? and ?sovereignty?
  1. Tez No: 277303
  2. Yazar: GAMZE BAĞBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma Antonio Gramsci ve Edward Said'in hegemonya kavramına yönelik görüşlerinin değerlendirilmesini konu edinmiştir. Edward Said, eserlerinde oryantalizm kavramını incelerken, bu kavramı salt tarihsel bir olgu olarak görmemiş, oryantalizmi hegemonya, güç ve egemenlik kavramları bağlamında da değerlendirmiştir. Gramsci toplumun içinde bazı görüşlerin nasıl egemen bir hale geldiğini analiz etmiştir. Gramsci'ye göre bu oluşumun en önemli mimarları aydınlardır. Said, Gramsci'nin özellikle hegemonya ve aydınlar konusundaki görüşleri üzerinde durur. Bu çalışmada hegemonyanın nasıl oluştuğu ve bu oluşumda aydınların rolü üzerinde durulmuştur.Anahtar Sözcükler1. Hegemonya2. Güç3. Egemenlik4. Entelektüeller
Özet (Çeviri)
This study focused on thoughts of Antonio Gramsci and Edward Said?s hegemony concept. Edward Said while studying on orientalism concept, doesn?t consider that it is a historical fact or not. He comments on orientalism between concepts of hegemony, power and sovereignty. Gramsci analyzes that some of thoughts how to become a society?s sovereign thought. According to Gramsci, this formations important builders are intellectuals. Said, emphasizes that Gramsci?s thoughts about the hegemony and the intellectuals. This study we emphasize that how to hegemony occurs and on this formation part of intellectuals.Key Words1. Hegemony2. Power3. Sovereignty4. Intellectuals