Türk Kamu Hukukunda özel ormanların hukuki statüsü
The legal status of the private forests in Turkish Public Law
  1. Tez No: 277316
  2. Yazar: YAVUZ GÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Topluma sağladığı doğrudan ve dolaylı birçok faydaları bulunan ormanlar yaşamsal doğal kaynaklarımız arasında yer almaktadır. Ülkemizde mülkiyet bakımından ormanlar üç gruba ayrılmaktadır. Gerçek kişiler ve özel hukuk tüzel kişilerin mülkiyeti altında bulunan özel ormanların hukuki statüsünün belirlenmesi amacıyla hazırlanmış olan çalışma ile teoride ve uygulamada pek bilinmeyen özel ormanlar konusundaki belirsizlik giderilmeye çalışılarak bu alanda çalışma yapacak olan gerçek kişilere ve özel hukuk tüzel kişilerine yol gösterici olmak ve bu alandaki eksikliği gidermeye kısmen de olsa katkıda bulunmak amacıyla bu çalışma hazırlanmıştır.Çalışmanın birinci bölümü ormanın tanımı, ormanlar ve özel ormanlar alanında Osmanlı Devleti'nde ve Cumhuriyet döneminde yapılan yasal düzenlemeler, ülkemizde mülkiyet bakımından ormanlar, özel ormanın tanımı, özel ormanların tesis şekilleri, özel orman maliki olabilecek kimseler, özel ağaçlandırma ile ilgilidir. İkinci bölümde de özel ormanların planlanması, yönetimi ve işletilmesi, özel ormanların kadastrosu ve özel ormanların korunması, devlet ormanlarının özelleşmesi ve özel ormanlardan yararlanma konuları incelenmiştir.Kamu malları arasında yer alan ve diğer kamu mallarına nazaran özel bir koruma altında bulunan ormanlar hakkında kamu hukuku kuralları caridir. Topluma sağladıklar yararları nedeniyle gerçek kişilerin ve özel hukuk tüzel kişilerin mülkiyeti altındaki diğer menkul ve gayrimenkullere kıyasla yararlanma bakımından çok sıkı denetime tabi tutulan özel ormanlar, gerek Medeni Hukuk gerekse İdare Hukuku ile yakın ilişki içindedir. Bu nedenle, çalışma özel hukuk ve kamu hukuku kaynaklarının birlikte incelenmesini zorunlu kılmaktadır.Çalışma konusu ile ilgili olarak çalışmaya kaynaklık edebilecek üniversitelerin ilgili bilim dallarındaki bilimsel araştırmalar incelenmiş, Çevre ve Orman Bakanlığının yapmış olduğu çalışmalar değerlendirilmiş, yargı organlarının konu ile ilgili kararları elde edilmeye çalışılmış, yurtdışında özel ormanlar konusunda yapılan bilimsel çalışmalar incelenmiştir.Sonuç itibariyle mevcut özel ormanların hukuki statüsü ve yeni özel orman tesis edecek kişiler açısından kısmen de olsa açıklayıcı nitelikte olan çalışma ile özel ormanların tanımı, kuruluşu, kadastrosu, işletilmesi, korunması ve özel ormanlarda yararlanma konusuna açıklık getirilmeye çalışılmıştır.Anahtar Kelimeler1- Orman mülkiyeti2- Özel ormanlar3- Özel ağaçlandırma4- Özel orman kurma yolları5- Özel ormanlardan yararlanma
Özet (Çeviri)
Forests, with their direct and indirect benefits to the community, are among our vital natural resources. Forests in Turkey are divided into three groups in terms of their ownership. This study which attempts to determine the legal status of the private forests owned by natural and legal persons aims at (i) removing the ambiguities over the issue of private forests which is not much known in theory and in practice, (ii) guiding the natural and legal persons who are to carry out studies on this field, and (iii) contributing partly to the fulfillment of the deficiencies in this field.The first part of the study deals with the definition of forest, legal regulations made on forests and private forests during the reign of the Ottoman Empire and in the Republican period, the forests in our country in terms of their ownership, the definition of private forest, establishment of private forests, the persons who can own private forests, and private afforestation. In the second part of the study, such issues as the planning, administration and management of private forests, the cadastral system of private forests, the preservation of the private forests, privatization of the public forests, and the utilization of private forests are investigated.Public Law statutes remain in force for the forests, which are among public properties and which get a relatively special protection compared to the other public properties.Due to their benefits to the community, private forests are under strict statutory control in terms of their utilization when compared to the other moveable and immoveable properties owned by natural and legal persons. Private forests, thus, are also in close legal relation with both the civil law and the administrative law. The study, as a consequence, requires the use and examination of the literature on private law and public law together.To obtain the data needed and the related resources available, scientific studies carried out by the related departments of the universities, studies by the Ministry of Environment and Forests, resolutions of the judicial bodies on the issue, and the scientific studies carried out abroad on private forests were examined.As a conclusion, the study, with its partly explanatory quality for the legal status of the present private forests and for the persons who are to establish new private forests, attempts to clarify such issues as the definition, establishment, management, preservation, and the utilization of the private forests.Key Words1-Ownership of forests,2- Private Forests,3-Private afforestation,4-The ways of establishing Private Forests,5- Utilization of Private Forests