Davranışsal finans tartışmaları kapsamlı bir inceleme
Discussions on behavioural finance a survey
- Tez No: 277317
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
İktisat ve finans kuramının dayandığı varsayımların, gerçek hayatta, uygulamalara varsayım oldukları unutularak dâhil edilmesi, toplumsal fayda açısından çok yüksek maliyetler getirebilmektedir.Özellikle piyasaların verimliliği hipotezinin kabulü, bunu oluşturan unsurların birer varsayım olduğunun göz ardı edilmesine neden olabilmekte, bu da küçük ve büyük krizlere ve kaynak dağılımında önemli ve daha önemlisi sürekli bozulmalara neden olabilmektedir. Hipotezin temel varsayımlarından biri olan rasyonel bireyler varsayımının, sadece bir varsayım olduğunun kabulü dahi maliyetin ne kadar büyük olduğunun anlaşılabilmesi açısından yeterlidir.Bu çalışmada, yazında davranışsal finans olarak kabul edilen yaklaşım çok detaylı olarak ele alınarak, varsayımların kesin doğrular olarak kabul edilmesinin yol açtığı sorunlar detaylı olarak incelenmektedir. Bu çalışmada, yazında bu başlık altında toplanabilecek her husus ele alınmaya, derlenmeye ve eleştirilmeye çalışılmıştır. Yatırımcıların hataları kadar, ihraççı ve aracıların hata ve hilelerine de yer verilmiş, bunların önlenebilmesi için hem yatırımcı hem de otoritelere önerilerde bulunulmuştur.Anahtar SözcükDavranışsal Finans
Özet (Çeviri)
Using the assumptions of economics and finance theory without remembering that they are only assumptions may cause huge costs for the social welfare.Especially accepting the efficient markets hypothesis as a theory may cause agents to ignore that the underlying arguments are mainly assumptions, and this may not only cause to small and big financial crisis but also to persistent inefficiencies in resource allocation. By only remembering that the rational behaviours assumption is not the truth can allow one to understand how big the causes are.In this dissertation, the approach named as behavioural finance is surveyed and the problems rising from the accepting of assumptions as truth are analysed. In this dissertation, all the discussions that can be covered by behavioural finance are tried to be inspected, arranged and criticised. It was not only investors? behaviours discussed but also issuers? and intermediaries? temptations are also explained. Dissertation provides different recommendations to both investors and authorities.KeywordBehavioural Finance