Vakfiyelere göre Anadolu Beyliklerinde sosyal ve kültürel hayat
Social and cultural life in Anatolian Principalities in the perspect of vakfiyes
- Tez No: 277320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Anadolu Beylikleri dönemi, Türk tarihinin, kısa sayılabilecek fakat etkilerinden dolayı büyük önemi olan bir dönemidir. Bu dönem, Türk Tarihi içerisinde, kendinden önceki Türk Devletleri'nin bir devamı ve kendinden sonrakilere bir örnektir. Bu Beylikler arasından çıkan Osmanlılar, zamanla, her yönüyle büyük bir imparatorluk haline gelmiştir.Beylikler döneminin daha iyi aydınlatılmasında resmi belgeler olan vakfiyeler, yararlanılabilecek tarihi kaynaklardandır. İncelediğimiz vakfiyelerde, Anadolu Beylikleri dönemine ait sosyal, kültürel, ekonomik, siyasi ve dini bilgiler bulunmaktadır.İncelediğimiz vakfiyelerdeki bilgiler, Türk Kültürünün Anadolu Beylikleri'nden günümüze kadar, gelişerek, devam ettiğini göstermektedir. Vakfiye çalışmalarının artmasıyla, tarihimizdeki birçok mesele aydınlığa kavuşacaktır.
Özet (Çeviri)
The period of Anatolian Principalities is not only a short period but it is also a great time for the it's effectiveness of the time.This period is a great example of for it's former Turkish states and the followings.The Ottoman Empire came out from this pirincipalities and it became a great empire from many aspects.The vakfiyes are historic and formal documents to enlighten the periods of Principalities. When we survey the vakfiyes, they contain the information of social, cultural, economic, politics and religious that belong to the period of Anatolian Principalities.The information in vakfiyes shows us that the Turkish culture is devoloping itself from the past to the present. With the increase of workings in vakfiyes, many problems in our history are going to be solved.